SOLÚN 22. novembra (SITA/AP) - Vláda sa v stredu ospravedlnila za konanie polície na demonštrácii, počas ktorej bol vážne zbitý jeden študent. Aj napriek odvysielanému záznamu incidentu úrady pôvodne zodpovednosť za útok odmietali. Minister pre verejný poriadok Vyron Polydoras uviedol, že traja policajti boli za piatkový incident v Solúne na severe krajiny odvolaní a ďalší šiesti boli disciplinárne potrestaní.
Cyperský študent Avgoustinos Dimitriou bol v piatok hospitalizovaný so zraneniami tváre, zlomeným nosom a pomliaždeninami. Hovorca vlády Theodoros Roussopoulos povedal: "Odsúdenie tejto udalosti... a rozhodnutie uskutočniť vyšetrovanie demonštruje ospravedlnenie štátu."
Študenta zbili po zatknutí na demonštrácii, ktorá si pripomínala krvavé povstanie študentov v roku 1973 proti gréckej vojenskej diktatúre. Násilie vypuklo na zhromaždeniach v Aténach a Solúne, ale Dimitriou povedal, že na protestoch sa nezúčastňoval. Videozáznam ukázal, ako traja policajti v civile bijú študenta. Ich uniformovaní kolegovia sa len prizerali, keď 24-ročný muž zjavne volal o pomoc.
Opozičná Socialistická strana obvinila vládu konzervatívcov z toho, že dovoľuje, aby polícia používala "neprimeranú silu". Aj keď je cyperský študent obvinený z priestupku proti verejnému poriadku, on sám inicioval súdny proces proti zainteresovaným policajtom. Polícia spočiatku tvrdila, že muž sa udrel, keď kládol odpor pri zatýkaní a nebol napadnutý. Podľa štátnej televízie NET telefonoval v stredu minister pre verejný poriadok zbitému študentovi, aby sa mu v mene vlády ospravedlnil.