Záhreb 22. novembra (TASR) - Chorvátsky parlament dnes hlasovaním rozhodol, že poslanec Branimir Glavaš zostane vo väzbe počas vyšetrovania podozrení zo spáchania vojnových zločinov. Poslanci tak rozhodli napriek Glavašovej hladovke a protestom jeho pravicových stúpencov.
Branimira Glavaša, bývalého člena vládneho Chorvátskeho demokratického spoločenstva (HDZ), zadržali v októbri pre podozrenia, že v roku 1991 počas srbsko-chorvátskej vojny nariadil zabitie civilistov z radov chorvátskych Srbov.
O zotrvaní politika vo vyšetrovacej väzbe rozhodli vzhľadom na závažnosť predpokladaných zločinov a možnosť ovplyvňovania svedkov. Žalobu proti zákonodarcovi zatiaľ nevzniesli.
Premiér Ivo Sanader, ktorý Glavaša z HDZ minulý rok vylúčil, vyjadril obavy, že prepustenie tohto politika by mohlo vyvolať kritiku zo strany Západu.
O hlasovanie 151-členného parlamentu, kde má HDZ tesnú väčšinu, požiadali pravicové strany.
Glavaš začal koncom októbra hladovku na protest proti, ako tvrdí, "vymysleným" obvineniam. Dnes v liste vyjadril odhodlanie pokračovať v štrajku. Ako uviedol, "radšej zomrie, ako by mal žiť v takej odpornej krajine". Jeho stúpenci proti výsledku hlasovania parlamentu protestovali. Tvrdia, že zadržiavanie vo vyšetrovacej väzbe ho "zabije".
Glavaš počas vojny viedol ozbrojené sily v meste Osijek. Postup voči nemu ilustruje ochotu chorvátskych úradov stíhať vojnové zločiny spáchané vlastnými ľuďmi, po dlhom období, keď Záhreb trval na tom, že Chorváti boli len obeťami vojny.
V ostatných rokoch v Chorvátsku odsúdili za vojnové zločiny viacerých vojakov a príslušníkov vojenskej polície. Nestranná justícia je kľúčovou podmienkou pre prijatie Chorvátska do EÚ, kam chce krajina vstúpiť do roku 2010.
Glavaš, ktorý nesúhlasí s proeurópskou politikou Sanadera, vytvoril vlastnú stranu. Tá minulý rok v Slavónsku zvíťazila v komunálnych voľbách. V parlamente pôsobí ako nezávislý poslanec.
Chorvátska vojna z rokov 1991-95, vypukla po tom, čo tamojší Srbi podporovaní Belehradom povstali proti vyhláseniu nezávislosti Chorvátska od Juhoslávie.