Komisia v utorok večer súhlasila s otázkami, či zdravotníctvo má zostať vo verejnom vlastníctve, či by sa malo povoliť predávanie liekov aj v iných predajniach ako lekárňach a či rodinné farmy majú byť uprednostnené pri kúpe poľnohospodárskej pôdy. Medzi odmietnutými sú otázky, či sa má zabrániť zavedeniu poplatkov pri návšteve lekára a za štúdium na vysokých školách. Ide pritom o symbolické prvky plánu socialistického premiéra Ferenca Gyurcsánya, ktorý chce ozdraviť verejné financie. Podľa Štátnej volebnej komisie otázky ovplyvňujúce štátny rozpočet nemôžu byť podľa ústavy predmetom referenda. Hlavná opozičná konzervatívna strana Fidesz a menšia Kresťanskodemokratická ľudová strana sa chcú proti rozhodnutiu odvolať.
Líder Fideszu Viktor Orbán ohlásil iniciatívu na usporiadanie referenda v októbri potom, čo sa nevydarila jeho snaha zbaviť Gyurcsánya moci pomocou pouličných protestov. Protivládne demonštrácie v Maďarsku vypukli potom, čo sa na verejnosť 17. septembra dostalo premiérovo vyjadrenie, že vláda pred aprílovými parlamentnými voľbami klamala o stave hospodárstva. Gyurcsány počas predvolebnej kampane sľuboval zníženie daní, ale keď sa udržal v úrade, ohlásil rozsiahly balíček úsporných opatrení a dlhodobé ekonomické reformy s cieľom odstrániť obrovský deficit verejných financií.
Opozičné strany teraz musia zozbierať 200 tisíc podpisov, aby sa mohlo uskutočniť referendum o otázkach, ktoré volebná komisia schválila. Ak bude referendum platné, jeho výsledky budú pre parlament záväzné. Predchádzajúce referendum, ktorého cieľom bolo zabrániť privatizácii nemocníc, nebolo platné pre nízku účasť voličov.