AMSTERDAM 22. novembra (SITA/AP) - Azylová politika a integrácia moslimov patrili k málo spomínaným témam kampane pred stredajšími holandskými parlamentnými voľbami, to sa však pred týždňom zmenilo, keď vláda vyhlásila, že plánuje navrhnúť zákaz nosenia tradičného moslimského odevu - burky - na verejnosti. Svoj plán oznámila tesne predtým, ako sa voliči budú 22. novembra rozhodovať o tom, či vo voľbách podporia súčasnú stredo-pravú koalíciu alebo ľavicovú alianciu. Holandsko sa tak ocitlo na križovatke otázok o kultúre a asimilácii, ktoré nadobudli naliehavý význam po vražde režiséra Thea Van Gogha moslimským fanatikom v roku 2004.
Schváli Holandsko kontroverzný plán zákazu nosenia celozahaľujúcej burky moslimských žien, zavedie pre imigrantov povinné občianske kurzy, prípadne zruší dvojité občianstvo? V prípade víťazstva pravice na čele s premiérom Janom Balkenendem a jeho Kresťanskodemokratickej výzvy (CDA) by sa mohlo Holandsko dostať na neprebádané územie v imigračných záležitostiach a stalo by sa priekopníkom v prelomových oblastiach ako bola kedysi príprava pôdy pre pokrokové iniciatívy o marihuane, eutanázii a prostitúcii. Labouristická strana Woutera Bosa, bývalého manažéra firmy Shell, rovnako podporuje obmedzenie imigrantov a uchádzačov o azyl, čo je hlavný dôvod, prečo tieto otázky boli ledva registrované ako volebná záležitosť. Táto strana však chce byť miernejšia v otázke sporného návrhu svojho konzervatívneho súpera a neplánuje podporovať úplný zákaz burky.
Balkenende, uhladený politický konzervatívec so silnými ekonomickými činmi, je favoritom nadchádzajúcich volieb pred ľahkovážnejším, v rifliach oblečeným Bosom. Prekvapujúco tretím najsilnejším kandidátom je veterán Socialistickej strany a jej líder Jan Marijnissen, zanietený obhajca robotníckej triedy.
Otázky ako zákaz burky sú vo všeobecnosti udivujúcim zvratom v krajine, ktorá bola dlhodobo na čele v presadzovaní ideálov multikulturalizmu, kde náboženská viera a zvyky imigrantov boli tolerované a dokonca oslavované. Zdá sa, že Holandsko sa dostáva do čela celkove tvrdšieho európskeho postoja voči moslimským menšinám. Bývalý britský minister zahraničných vecí Jack Straw nedávno vyvolal pobúrenie vyjadrením, že by bol za zákaz nosenia závoja moslimskými ženami, čo podporil aj premiér Tony Blair. Vo Francúzsku stredná pravica na čele s prezidentským kandidátom Nicolasom Sarkozym sčasti prebrala rétoriku extrémnej pravice.
V Holandsku bola politika spojená s nacionalistickým prúdom v roku 2002 a priniesla zadržiavacie centrá pre uchádzačov o azyl, väčšie právomoci polície a spravodajských služieb, ako aj to, že prípadní imigranti musia sledovať videonahrávky, na ktorých sa bozkávajú homosexuáli a zábery žien hore bez na pláži. Každý sa musí naučiť po holandsky a moslimskí duchovní si musia dávať pozor, čo povedia na piatkových bohoslužbách z dôvodu obavy z deportácie.
V stredu v hodinovej televíznej debate šiestich hlavných kandidátov nepadlo slovo moslim ani raz. "Každý je kŕmený integráciou a presýtený debatami, preto sa zameriavajú na iné záležitosti," povedal Famile Arslan, právnik pôvodom z Turecka, ktorý na súd chodí v tradičnom moslimskom odeve. Politológ Wouter van der Brug z univerzity v Amsterdame hovorí, že hlavné strany potápajú moslimskú otázku. "Nie je to v ich záujme," povedal. "Iba čo by stratili hlasy v prospech radikálnejšej pravice, pretože verejná mienka je veľmi protimoslimská."
Holandský parlament v decembri minulý rok rozhodol, že moslimská burka má byť zakázaná, a v piatok ministerka pre imigráciu Rita Verdonková uviedla, že oficiálne miesta by mali načrtnúť zákon zakazujúci tento tradičný odev ako aj ďalšie časti oblečenia zahaľujúce tvár. Uvidí sa, či nový parlament po voľbách zákaz schváli. S tvrdými opatreniami sympatizujú rodení Holanďania, ktorí majú pocit, že ich krajina stráca svoju jedinečnosť, a to iba jednu generáciu potom, ako začali akceptovať tureckých a marockých "gastarbeiterov", ktorí zaplnili neobsadené pracovné miesta v 70. rokoch. Môže to však znamenať odcudzenie mladých moslimov narodených v krajine, čeliacej malým denným dávkam diskriminácie. Van Gogh jeho vraha moslima rozhneval svojim kritickým zobrazením islamu traumatizujúceho ľudí a viedol k rastu nedôvery.
Okolo šesť percent zo 16 miliónov obyvateľov Holandska prišlo z islamských štátov a mohli by byť silným politickým blokom, keby sa spojili. V marcových komunálnych voľbách získala Bosova Labouristická strana silnú podporu moslimských voličov, čo sa však zrejme v stredu nezopakuje. Bos totiž vyhlásil, že jeho strana nechce byť známa ako "strana imigrantov."
Verdonková z Liberálnej strany VVD v rozhovore tento víkend povedal, že počet imigrantov prichádzajúcich na základe pravidla o zjednocovaní rodín klesol zo 40 tisíc týždenne v roku 2002 na 50 percent za týždeň v súčasnosti. "Dostávame imigráciu pod kontrolu a tak by to malo zostať," povedala pre NRC Handelsblad. "Skutoční utečenci, ktorí sú ohrození vo svojich krajinách, sú vítaní. To je však len 10 až 20 percent žiadostí. Väčšina uchádzačov o azyl prichádza, pretože sme bohatá krajina."
Verdonkovej útočná taktika si získala širokú popularitu, ale aj odsúdenie. V lete sa snažila odstaviť svoju kolegyňu a priateľku, somálsku imigrantku a silnú kritičku radikálneho islamu Ayaan Hirsi Aliová v súvislosti s jej klamstvom v imigračnej žiadosti spred trinástich rokov. Verdonková bola donútená cúvnuť, ale Hirsi Aliová z parlamentu odišla a odcestovala do Ameriky.
tt;zm;ll