CHARTÚM 20. novembra (SITA/AP) - Sudánska vláda označila novú dohodu s Organizáciou Spojených národov o mierových jednotkách vo vojnou zmietanom západosudánskom regióne Dárfúr za diplomatický prielom, zdôraznila však, že sporným zostáva zloženie síl a ich velenie. Ide o prvé vyjadrenie sudánskeho kabinetu prezidenta Umara al-Bašíra o jej akceptovaní dohody, oznámenej vo štvrtok v Addis Abebe. Doteraz prevažovali signály, že Chartúm bude naďalej proti rozsiahlej prítomnosti síl OSN, ktorej cieľom je ukončiť krviprelievanie v Dárfúre.
Generálny tajomník OSN Kofi Annan uviedol, že dohoda hovorí o 20 tisíc príslušníkoch zmiešaných síl OSN a Africkej únie (AÚ). V prípade naplnenia tohto počtu by to znamenalo dramatický zvrat v postoji sudánskej vlády k rozmiestneniu príslušníkov OSN v Dárfúre. Pondelňajšie vyhlásenie kabinetu však hovorí iba o "pomoci" OSN africkým silám a dohodu vykresľuje ako porážku rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktorá požaduje úplné podriadenie mierových síl OSN.
Vláda na nedeľňajšom zasadnutí "podporila výsledok stretnutí sudánskej vlády týkajúcich sa poskytnutia pomoci OSN Africkej únii," uviedla sudánska tlačová agentúra SUNA. Podľa agentúry al-Bašír a jeho vláda "mali radosť z toho, čo považujú za diplomatické víťazstvo nad tými, ktorí obhajovali" aplikovanie rezolúcie č. 1706 BR OSN. Prezident a ministri naďalej majú "výhrady" v otázke veliteľa síl, či má pochádzať z Africkej únie alebo jednoducho z afrického kontinentu. Kabinet takisto nesúhlasí s počtom síl, dodáva SUNA. "Tieto záležitosti majú však technický charakter, nie politický, preto je možné ich riešiť," cituje agentúra zo záverov zasadnutia vlády.