SME

Podľa správy IVVP by Británia mala zdaniť ťažko recyklovatelné výrobky

Londýn 19. novembra (TASR) - Británia potrebuje zdaniť ťažko recyklovateľné produkty, aby prinútila výrobcov zmeniť to čo vyrábajú, konštatuje správa ...

Londýn 19. novembra (TASR) - Británia potrebuje zdaniť ťažko recyklovateľné produkty, aby prinútila výrobcov zmeniť to čo vyrábajú, konštatuje správa Inštitútu pre výskum verejnej politiky (IVVP).

Správa odporúča zdaniť predmety, ako jednorazové fotoaparáty, žiletky a nenabíjateľné batérie, podľa vzoru ostatných európskych krajín, ktoré takúto daň zaviedli a dosahujú vynikajúce výsledky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Stali sme sa nesmierne vyhadzujúcou spoločnosťou, spoliehajúcou sa na lacné, jednorazové a ťažko recyklovateľné predmety, čím prispievame ku 300 miliónom ton ťažkej hore odpadu v Británii," vyhlásil riaditeľ IVVP, Nick Pearce.

SkryťVypnúť reklamu

Pearce tvrdí, že výrobcovia sa musia začať správať zodpovednejšie a zdanenie jednorazových výrobkov je najlepšia cesta k tomu, aby ich prestali vyrábať.

Správa zareagovala aj na výsledky prieskumu novín Times, podľa ktorého Briti nerecyklujú v takej miere, ako ich európski susedia.

Zatiaľ čo 76 percent ľudí odpovedalo, že recyklujú všetko čo sa dá, iba 22,5 percenta domáceho odpadu je opätovne použitého, čo je oproti napríklad Holandsku iba tretina.

Správa IVVP odporúča zdaniť aj kartónové obaly Tetra Pak, pretože sa ťažko recyklujú. Momentálne sú v Británii použité vyše štyri miliardy obalov, ale recykluje sa z nich menej ako 10 percent. V Nemecku je to pritom až 65 percent, práve kvôli takejto dani.

"Zdanenie jednorazových produktov, postupne privedie konzumentov k trvácnejším alternatívam a výrobcovia, ktorí za recyklovanie týchto produktov budú musieť platiť, nebudú mať inú možnosť ako úplne odstrániť odpad," nechala sa počuť Julie Hillová zo Zelenej aliancie.

SkryťVypnúť reklamu

1 jka žab

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 136
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 9 096
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 422
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 4 257
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 122
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 524
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 168
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 897
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu