Podľa Bruselu existujú dôkazy, že táto kožušina sa dostáva na európsky trh a to zvyčajne nedeklarovaná alebo deklarovaná ako umelá, či ako iný typ kožušiny. Takéto prípady sa zistili u ošatenia i hračiek. Predpokladá sa, že sa do značnej miery dováža z tretích krajín, predovšetkým z Číny.
EK sa pre tento krok rozhodla v reakcii na výzvy občanov a ich silný odpor voči tomuto druhu obchodu. Hoci viaceré členské krajiny zaviedli legislatívu zakazujúcu obchod s týmito kožušinami, jednotlivé národné zákony sa značne líšia a môžu viesť ku konfliktom na vnútornom trhu únie. Komisia by preto chcela tieto pravidlá zjednotiť vychádzajúc pritom z úplného zákazu obchodovania s kožušinami z mačiek a psov. Súčasťou novej legislatívy by bolo aj testovanie kožušín s cieľom zistiť, či nepochádza z uvedených zvierat, ako aj zavedenie pokút pre firmy, ktoré s touto kožušinou obchodujú alebo ju používajú pri výrobe svojich produktov.
"Mačky a psy sú v EÚ spoločenskými zvieratami, nemáme tradíciu chovať ich na kožušinu. Zákaz, ktorý navrhujeme, by dal spotrebiteľom istotu, že nechtiac nekupujú produkty obsahujúce kožušinu mačiek alebo psov," odôvodnil návrh komisie komisár pre zdravie a ochranu spotrebiteľa Markos Kyprianu.
Komisár verí, že Európsky parlament a členské štáty návrh komisie podporia.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) ed