BRATISLAVA 20. novembra (SITA/AP/AFP) - Americký prezident George W. Bush na svojej pondelkovej návšteve Indonézie ocenil "pluralitu a rozmanitosť" tejto prevažne moslimskej krajiny a povedal, že svet by ju mal považovať za príklad. Pozitívne prijal dokonca aj hlasy demonštrantov volajúcich po jeho krvi. Požiadavku označil za prejav zdravej demokracie. "Tlieskam spoločnosti, kde ľudia môžu slobodne vyjadriť svoj názor", povedal Bush na spoločnej tlačovej konferencii s indonézskym prezidentom Susilom Bambangom Yudhoyonom. Osemdesiatosem percent z 245 miliónov obyvateľov Indonézie tvoria moslimovia, päť percent protestanti, tri percentá katolíci a dve percentá hinduisti.
Bushova návšteva vyvolala bezpečnostné obavy, pretože obyvatelia krajiny odmietajú jeho politiku na Blízkom východe a vojnu v Iraku. Už niekoľko hodín pred príchodom Busha po uliciach mesta Bogor pochodovali tisíce protestujúcich. Niektorí z nich rozvinuli transparenty s nápismi označujúcimi Busha za "teroristu" a "vojnového zločinca". Podobné demonštrácie sa uskutočnili v najmenej desiatich ďalších indonézskych mestách. Biely dom uviedol, že ho bezpečnostné opatrenia uspokojujú napriek tomu, že indonézska polícia upozornila na zvýšenú hrozbu útoku zo strany teroristickej siete al-Kájda. Policajný šéf mesta Bogor v pondelok uviedol, že úrady berú vážne nepotvrdené správy o tom, že v pondelok sa medzi demonštrantov môže infiltrovať samovražedný atentátnik.
Napriek demonštráciám Biely dom považuje návštevu Indonézie za významnú s cieľom posilniť spoluprácu s prezidentom Yudhoyonom vo vojne proti terorizmu. Yudhoyono je ochotný pristúpiť na výmenu informácií o juhoázijskej teroristickej organizácii Džammá Islamíja, ktorá je obviňovaná z útokov proti západným záujmom, pri ktorých celkovo zahynulo takmer 240 ľudí. Bush a Yudhoyono sú považovaní za spojencov vo vojne proti terorizmu. Predstavitelia Bieleho domu povedali, že Bush je v Indonézii preto, aby zdôraznil, že USA chcú strategické partnerstvo s Indonéziou. Americký prezident povedal: "Je to vzťah, ktorý by mal trvať nasledujúce desaťročia. Pre náš národ je dôležité, aby sme mali dobré, silné vzťahy s Indonéziou."
Bush, ktorého zahraničnú politiku mnohí moslimovia považujú za urážku ich viery, si podľa pozorovateľov želá, aby ho svet videl radiť sa s Yudhoyonom o izraelsko-palestínskom konflikte, o jadrových programoch Severnej Kórey a Iránu a o iných problémoch.
Rokovania s indonézskym prezidentom sa týkali globálnych problémov, výskytu vtáčej chrípky, potreby vybudovania systému včasného varovania pred tsunami, zlepšovania vzdelávania a energetickej diverzity.
Čo sa týka problému Iraku, Yudhoyono presadzuje väčšiu medzinárodnú pomoc Iraku a "vhodný časový plán" na stiahnutie amerických vojakov - možnosť, ktorú Bush rázne odmietol.
Bush v rámci svojho ázijského turné navštívil aj Singapur, Hanoj a Hočiminovo Mesto. Pred návratom do Washingtonu sa má ešte zastaviť na Havaji.
Aktualizované 17:35