Londýn 19. novembra (TASR) - Saudská Arábia pohrozila zmrazením, ba hoci prerušením diplomatických vzťahov s Veľkou Britániou, ak v ostrovnej krajine neprestanú s roky pretrvávajúcim vyšetrovaním korupčných obvinení, týkajúcich sa aj panovníckej rodiny saudskej monarchie.
Informoval o tom nedeľník The Sunday Times, ktorý s odvolaním sa na nemenované zdroje napísal, že ultimátum odovzdal v sídle britského premiéra na Downing Street 10 vysokopostavený diplomat, pravdepodobne saudskoarabský veľvyslanec vo Veľkej Británii.
Súčasťou varovania je podľa rovnakého zdroja údajne aj poznámka, že popri avizovanom prerušení diplomatických vzťahov by Rijád mohol vypovedať aj spravodajskú spoluprácu s Londýnom, súvisiacu s aktivitami teroristickej siete al-Káida.
V pozadí podráždenej reakcie mocných z Rijádu je fakt, že britská inštitúcia pre skúmanie vážnych prípadov podvodného konania Serious Fraud Office (SFO) sa zaoberá činnosťou najväčšieho britského obranného a leteckého subjektu BAE Systems, niekdajší British Aerospace. Ten ešte pred dvoma desaťročiami získal jednu z najväčších objednávok tamojšieho zbrojárskeho priemyslu v objeme 20 miliárd libier na dodávku armádnych strojov typu Tornado a Hawk i služieb saudskoarabskej strane. Keďže s touto zákazkou súviselo viacero ďalších dodávok v uplynulých 20 rokoch, jej celková hodnota sa mohla dostať až na úroveň 40 miliárd libier.
Britské médiá však už pred dvoma rokmi informovali o tom, že BAE Systems, respektíve jej predchodca, investovali v rokoch 1989-2002 na dary pre vplyvných členov kráľovského dvora v Rijáde asi 60 miliónov libier. Medzi "darčekmi" figuroval údajne pozlátený Rolls-Royce v hodnote 170.000 libier, prenajímanie celých poschodí v najdrahších hoteloch planéty pre členov kráľovskej rodiny, ale aj jácht v juhofrancúzskom Cannes, ba aj priame peňažné prevody.
V lete 2004 sa investigatívny materiál renomovaného londýnskeho periodika zmienil v tejto súvislosti bez ďalších podrobností aj o tom, že pochybnosti vznikli aj pri transakciách BAR Systems s inými krajinami, napríklad Českou republikou a Indiou.
Podľa Guardianu išlo v prípade ČR o pokus podplatiť českých politikov a tak ich primäť k nákupu stíhačiek Gripen švédskej proveniencie. Britské ministerstvo obrany označilo svojho času túto informáciu za neopodstatnenú.
Produkt švédskeho výrobcu SAAB AB ponúka na svetových trhoch spoločnosť Gripen International, ktorej spoločnými vlastníkmi sú práve SAAB AB a BAE Systems.
6 le žab