Budapešť/Malmö 19. novembra (TASR) - Ďalších asi 10-15 Rómov z Maďarskej republiky pricestovalo dnes do juhošvédskeho Malmö, kde sa väčšina z nich chce pokúsiť nájsť si zamestnanie. Niektorí však avizovali aj podanie žiadosti o politický azyl v severskej krajine.
Aj v sobotu zaznamenali švédske imigračné úrady ďalších občanov Maďarskej republiky, ktorí pricestovali do škandinávskej krajiny v nádeji na lepší život.
Úsilie maďarských i švédskych orgánov vrátane Celoštátnej rómskej samosprávy i švédskej ambasády v Budapešti o zastavenie množiaceho sa počtu azylantov sa tak predbežne, zdá sa, minulo účinkom.
Niektorí z Rómov pred odletom z Budapešti tvrdili, že navždy opúšťajú Maďarsko. Iní zasa konštatovali, že chcú pracovať, že sa chcú pozrieť, ako to chodí v zahraničí, a že v ich situácii prakticky nemajú čo stratiť.
Kým jeden z cestujúcich uviedol, že kvôli možnosti vycestovať predal vlastne všetok majetok, vrátane domu, iní nešpecifikovali, ako získali nemalé finančné prostriedky ako nezamestnaní.
Vo Švédsku zaznamenali v uplynulých týždňoch už viac ako 150 maďarských žiadateľov o azyl. Vycestovanie ďalších je pravdepodobne len otázkou času.
Predsedníčka maďarského parlamentu Katalin Sziliová v reakcii na masový exodus Rómov uviedla, že treba nájsť riešenie problémov, ktoré ich ťažia, pretože Maďarsko nemôže exportovať svoje problémy do iných európskych krajín.
Podľa jej slov treba Rómom zabezpečiť pracovné príležitosti a možnosť dôstojného života, pod vplyvom čoho nebudú považovať za nutné opustiť krajinu.
Veľvyslanectvo severskej krajiny v Budapešti už pred troma dňami oznámilo, že maďarskí občania ako občania jednej z krajín Európskej únie nemôžu v severskej krajine dostať azyl, pretože nemajú na to ako občania únie právo.
V piatok sa komuniké švédskeho veľvyslanectva objavilo vo forme platenej reklamy vo viacerých vidieckych maďarských periodikách, osobitne tam, odkiaľ sa do Škandinávie vydali žiadatelia o azyl.
Podľa slov predsedu Celoštátnej rómskej samosprávy Orbána Kolompára celá záležitosť nemá pravdepodobne politický motív. Ľudia predovšetkým zo žúp Baranya a Tolna cestujú do Škandinávie za prácou, s nádejou na lepší život, dodal.
Maďarská pobočka medzinárodnej organizácie pre ochranu ľudských práv Amnesty International sa obrátila na švédske úrady so žiadosťou, aby individuálne preskúmali príbeh každého zo žiadateľov o azyl.
Predseda Etnického fóra v Pécsi Márton Várnai inicioval medzičasom zriadenie ad hoc vyšetrovacej komisie, ktorej úlohou by bolo preskúmať pozadie vysťahovaleckej vlny. Podľa jeho názoru totiž nejde o iniciatívu jednotlivcov, ale o organizovanú migráciu.