"Brusel víta návrhy, ktoré by rozhýbali mierový proces v regióne s dôrazom na tie, ktoré pripisujú dôležitú úlohu Európskej únii," uviedla dnes jedna z hovorkýň komisie.
Blízkovýchodný mierový plán zostavili tri členské krajiny EÚ na podnet španielskeho premiéra Josého Luisa Rodrígueza Zapatera, ktorý počas štvrtkového stretnutia s francúzskym prezidentom Jacquom Chiracom päťbodový plán prezentoval.
Dokument vyzýva Izrael a Palestínčanov na okamžité vyhlásenie prímeria, zostavenie palestínskej vlády národnej jednoty, rozhovory medzi palestínskym prezidentom a izraelským premiérom, vzájomnú výmenu väzňov a na vyslanie medzinárodnej pozorovateľskej misie do Gazy, kde by dohliadala na prímerie.
"Niekto musí urobiť prvý krok. Nemôžeme sa pasívne prizerať na pokračujúce hrôzy, ktoré sa dejú pred našimi očami. Násilnosti dosiahli taký stupeň, ktorý si vyžaduje odhodlaný a urgentný zásah medzinárodného spoločenstva," tvrdí Zapatero.
Španielsky premiér, ktorého iniciatívu podporil Paríž a Rím, má v úmysle prediskutovať tento návrh s ostatnými európskymi lídrami na decembrovom summite EÚ. Zapatero verí, že ho podporí najmä Nemecko a Veľká Británia. Londýn však vyjadril prekvapenie nad tým, že trojica krajín s ním svoje úmysly nekonzultovala. Podľa španielskych médií Izrael už tento plán kategoricky odmietol.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) žab