Nairobi 17. novembra (TASR) - Kultúrne pamiatky na celom svete sú bezbranné voči vážnym škodám a deštrukciám spôsobených klimatickými zmenami, tvrdia vedci z Ústavu životného prostredia v Štokholme.
Záplavy v Thajsku vymazali zo zemského povrchu ruiny stredovekých miest Sukothai a Ajutthaja a v Českej republike poškodili divadlá, múzeá a knižnice.
Skleníkový efekt má neblahý vplyv aj na Parthenón na aténskej Akropole, odznelo na dnes končiacej medzinárodnej konferencii OSN o klimatických zmenách v Nairobi.
Vlády si musia uvedomiť, že skleníkový efekt doslova pochováva monumenty svetového kultúrneho dedičstva - od Darwinom obľúbeného koralového útesu v Belize až po archeologické poklady v Škótsku, cituje švédskych bádateľov renomovaný americký odborný časopis Archaeology.
Napríklad záplavy, ktoré v roku 2002 postihli Českú republiku, spôsobili vážne škody historickým budovám, ako sú divadlá, múzeá či knižnice, pričom bolo zničených približne pol milióna kníh a archívnych dokumentov.
Okrem Česka, ktoré správa zaraďuje medzi štáty najzraniteľnejšie klimatickými zmenami, časť svojho kultúrneho dedičstva v dôsledku klimatických zmien stratilo už aj Thajsko. Záplavy tu zmietli zo zemského povrchu ruiny zo 14. storočia kedysi hlavných miest na severovýchode kráľovstva - Sukothai a Ajutthaja, zdôrazňujú štokholmskí vedci.
Riziku je vystavený aj Egypt. Pobrežné erózie a povodne v delte Nílu sú hrozbou pre pamiatky v meste Alexandria, ako je napríklad pevnosť Kaitbej. V nebezpečenstve je aj ďalších 12.000 archeologických lokalít - od čias Vikingov až po stredovek, upozorňujú odborníci.