Brusel 17. novembra (TASR) - Nesúhlas medzi členskými štátmi Európskej únie vyvolal návrh Európskej komisie na zavedenie spoločných pravidiel pre rozvody medzinárodných manželstiev, píšu bruselské internetové noviny EU Observer. V extrémnom prípade by sa mohlo stať, že európske súdy by museli postupovať napríklad podľa iránskej legislatívy.
EK v júli navrhla, aby sa pri rozvode partnerov pochádzajúcich z dvoch odlišných krajín a žijúcich v tretej krajine - v prípade, ak sa nevedia dohodnúť, podľa ktorej národnej legislatívy sa bude postupovať - uplatňovali zákony štátu, kde pár naposledy žil alebo ku ktorému má najsilnejšie zväzky. Platiť by to malo aj pre občanov, ktorí nie sú príslušníkmi členských krajín únie.
Niektorí členovia únie sa však obávajú, že by mohla nastať situácia, keď by sa európske súdy v súlade s návrhom komisie museli riadiť napríklad zákonmi platnými v Iráne. Švédske ministerstvo vnútra predostrelo príklad Švédky, ktorá sa vydá za Iránca a odíde s ním žiť do jeho krajiny. Po niekoľkých rokoch sa však rozhodne rozviesť a vrátiť sa do vlasti. Podľa návrhu EK by sa v tomto prípade muselo postupovať podľa iránskej legislatívy.
Právni experti pripomínajú, že medzi jednotlivými krajinami sveta existujú zásadné rozdiely v zákonoch o rozvode, pričom v niektorých štátoch sú rozvody zakázané. Tieto odlišnosti by v prevažne liberálnych európskych demokraciách spôsobovali veľké problémy.
Rozdielnu legislatívu týkajúcu sa rozvodov majú pritom aj samotné členské krajiny EÚ. Zatiaľ čo vo Švédsku je rozvod rýchly a ľahký, na Malte je ilegálny. Proti návrhu pritom protestujú obe krajiny a nesúhlas už dali najavo aj ďalší členovia vrátane čoraz viac multietnickej Veľkej Británie, uzatvára EU Observer.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) gon