Atény 17. novembra (TASR) - Tisícky príslušníkov gréckej polície rozmiestnili dnes v Aténach pred očakávaným prepuknutím násilností počas každoročného protestného pochodu na výročie študentského povstania z roku 1973.
Demonštrácie by sa sa mali uskutočniť v popoludňajších hodinách a mohli by sa zmeniť na protest proti navrhovanýcm školským reformám.
V centre mesta hliadkuje takmer 7500 policajtov - niektorí v zásahovom výstroji. Bezpečnostné sily strážia predovšetkým tradičnú trasu demonštrácií, vedúcu od areálu aténskej polytechnickej vysokej školy k americkému veľvyslanectvu. V gréckej metropole platia dnes tiež mimoriadne dopravné obmedzenia.
Helénska republika si dnes pripomína 33. výročie študentského povstania na Technickej univerzite z roku 1973. Prišlo pri ňom o život niekoľko študentov po tom, čo na nich vtedy vládnuca vojenská junta poslala tanky.
Udalosti z vtedajšej novembrovej noci sa všeobecne považujú za začiatok konca vojenskej diktatúry, ktorá vládla v Grécku v rokoch 1967-74 a o ktorej sa mnohí domnievajú, že mala podporu Spojených štátov.
Vojenská junta sa chopila moci v apríli 1967, keď kráľa Konštantína II. vyhnali do exilu. Vodca junty Jeorjios Papadopulos sa v roku 1973 sa stal predsedom gréckej vlády. Neskôr sa pokúšal zmeniť svoju povesť tvrdého diktátora a vo funkcii prezidenta zrušil stanné právo.
Papadopulosov režim, známy porušovaním ľudských práv a vyháňaním príslušníkov politickej opozície do exilu, padol v roku 1974, keď sa mu nepodarilo uchrániť Cyprus pred vpádom tureckých vojsk.
V referende v decembri 1974 sa grécki občania vyslovili za zrušenie monarchie a za vznik republiky. Bývalý premiér Konstantinos Karamanlis sa vrátil z exilu a stal sa premiérom prvej gréckej civilnej vlády od roku 1967.