WASHINGTON 17. novembra (SITA/AFP) - Americký Senát schválil vo štvrtok dohodu o civilnej jadrovej spolupráci s Indiou, ktorú americký prezident George W. Bush a indický premiér Manmohan Singh uzavreli v marci tohto roku po 8-mesačných náročných rokovaniach.
Dohodu podporilo 85 senátorov, proti nej hlasovalo 12, informoval vodca republikánskej väčšiny v Senáte Bill Frist. Podľa neho je dohoda o spolupráci v oblasti jadrovej energetiky významným krokom k prehĺbeniu strategického partnerstva medzi Spojenými štátmi a Indiou.
Dohoda o jadrovej spolupráci umožňuje Indii získať prístup k civilným jadrovým technológiám výmenou za to, že väčšina jej jadrových reaktorov sa dostane pod medzinárodnú kontrolu. Spojené štáty požadovali, aby India oddelila svoj civilný a vojenský jadrový program a mohla tak získať prístup k americkej a západnej jadrovej technológii.
India nakoniec bude môcť po vyše tridsaťročnom embargu uvalenom za test jadrovej zbrane v roku 1974 získavať od USA a Západu civilné jadrové technológie. Kritici hovoria, že zmluva by mohla byť v protiklade so Zmluvou o nešírení jadrových zbraní (NPT), ktorú India odmietla podpísať, pretože vyvíja vlastné jadrové zbrane. Washington napríklad v roku 1998 uvalil na Indiu po sérii jadrových testov hospodárske sankcie.
Dolná komora amerického Kongresu, Snemovňa reprezentantov, schválila dohodu už v júli. V decembri sa stretnú obe komory, aby sa dohodli na pozmeňovacích návrhoch k zmluve, ktoré osobitne prijali, a opakovane musia o upravenej dohode hlasovať. Nakoniec schválenú dohodu podpíše prezident.