Vyhlásil to dnes v Budapešti maďarský premiér Ferenc Gyurcsány po spoločnom rokovaní vlád Maďarska a Rumunska.
"Chceme otvoriť pracovný trh v čo najväčšej miere, v takej, ktorá ešte neohrozuje maďarské záujmy," formuloval maďarský premiér. Jeho rumunský partner Colin Popescu Tariceanu pred novinármi povedal, že príprava spoločných rokovaní vlád sa zakladá na vypracovaných rozvojových a infraštrukturálnych projektoch spolupráce a konajú sa v duchu historického zmierenia Maďarska s Rumunskom.
Politické následky prvej svetovej vojny spôsobili podľa jeho slov situáciu, že menšiny žijú mimo hraníc svojich krajín. "Rumunsko je vzorom v tom, že menšiny majú silné zastúpenie v zákonodarnom zbore. Blahoželám im k tomu, že cez spoločné projekty sa im darí prispievať k dobrým vzťahom Rumunska s Maďarskom," dodal Tariceanu a podčiarkol nutnosť historického zmierenia sa oboch krajín v európskom duchu podľa vzoru Nemecka a Francúzska.
Tariceanu z dnes podpísaných 10 medzištátnych zmlúv označil za najdôležitejšiu tú, na základe ktorej občania Rumunska budú môcť od januára 2007 cestovať do Maďarska aj s občianskymi preukazmi namiesto pasov. Za významné považuje dohody, ktoré sa zaoberajú rozvojom infraštruktúry v oblasti energetiky a dopravy. Na margo novinárskej otázky o územnej autonómii Maďarov žijúcich v Rumunsku predseda rumunskej vlády povedal, že autonómiu založenú na etnickom základe neplánujú, referendum o takejto otázke by bolo podľa jeho vyjadrenia protiústavné.
Gyurcsány pripomenul, že spoločná minulosť spôsobila mnoho druhov citlivosti a miestami aj bolesti. Maďarská vláda reprezentuje podľa jeho slov záujmy maďarských občanov, ale aj oveľa ťažšie definovateľné záujmy historického maďarského národa. Tieto úlohy nie je jednoduché spojiť, konštatoval.
"Ani rumunský premiér to nemá ľahké, lebo vedie krajinu, v ktorej žijú početné menšiny so silnou identitou. Ale prvýkrát vieme o týchto problémoch hovoriť otvorene. Vieme, že ani v jednej z týchto krajín nie je jednoduché nájsť odpovede na túto dvojakú zodpovednosť," zdôraznil maďarský premiér.
Podľa Gyurcsánya vedecké komisie pripravia publikáciu o spoločnej histórii. K dlho otvorenej otázke zriadenia zlatej bane v Rumunskom Verespataku Gyurcsány uviedol, že diskusia zostáva otvorená. Dôležité je, že premiér Tariceanu hovorí o Verespataku iba v intenciách splnenia všetkých ekologických podmienok a európskych noriem.