Washington 3. apríla (TASR) - Európska komisia (EK) dnes vyzvala administratívu amerického prezidenta Georgea W. Busha na prehodnotenie odmietavého stanoviska ku Kjótskej dohode o znížení emisií skleníkových plynov. EK zároveň od USA očakáva vysvetlenie, aké ďalšie alternatívy ponúka na riešenie situácie v súvislosti s negatívnymi následkami klimatických zmien.
Delegácia EK sa dnes stretla so šéfkou Úradu na ochranu životného prostredia (EPA) Christine Todd Whitmanovou a poradcami Bieleho domu, aby vyjadrila znepokojenie nad minulotýždňovým Bushovým rozhodnutím odstúpiť od Kjótskeho protokolu.
Whitmanová konštatovala, že Kjótska dohoda je "nespravodlivá" voči USA, pretože nezahŕňa chudobnejšie, menej rozvinuté krajiny. Šéfka EPA však prisľúbila ďalšiu spoluprácu s Európou pri hľadaní spôsobov na vysporiadanie sa s klimatickými zmenami.
Americký prezident v stredu minulého týždňa odmietol medzinárodnú dohodu o znížení emisií oxidu uhličitého, (ktorý je jednou z príčin globálneho otepľovania), podpísanú v roku 1997 v japonskom Kjóte, a to s odôvodnením, že táto dohoda je proti ekonomickým záujmom Spojených štátov amerických. Jeho vyhlásenie vyvolalo na celom svete vlnu protestov.
"Tvrdenie, že by to mohlo ohroziť americkú ekonomiku, je trochu čudným argumentom, pretože boj proti klimatickým zmenám môže byť príležitosťou pre nové technológie, a to je dobré pre ekonomiku," konštatoval zdroj EK, ktorý si neželal byť menovaný.
Predstaviteľ EK ďalej uviedol, že Európa sa bude pridržiavať svojich záväzkov. "Priemyselné krajiny nesú v tejto otázke hlavnú zodpovednosť a musia byť príkladom pre ďalšie krajiny," povedal nemenovaný zdroj.
Postoj Bushovej administratívy zostáva aj naďalej nemenný. Švédsky minister životného prostredia Kjell Larsson dnes vyjadril sklamanie nad stanoviskom USA. Ako poznamenal, celá americká administratíva zaujíma jednotný negatívny postoj ku Kjótskej dohode.
Na pridržiavanie sa Kjótskej dohody dnes USA vyzval aj kanadský premiér Jean Chrétien, ktorý zároveň zdôraznil záujem svojej krajiny pristúpiť k realizácii dohody.
Kjótsky protokol z roku 1997 predpokladá zníženie emisií šiestich plynov zodpovedných za tzv. skleníkový efekt v rokoch 2008-12 v porovnaní s rokom 1990 - v prípade Európskej únie (EÚ) o osem a v prípade USA o sedem percent.
Kanada by na základe Kjótskeho protokolu mala znížiť emisie oxidu uhličitého o šesť percent pod úroveň z roku 1990. Koncentrácia oxidu uhličitého v krajine však napr. v roku 1998 prevyšovala úroveň z roku 1990 o 13 percent.