Singapur 16. novembra (TASR) - Americký prezident George W. Bush, ktorého autorita doma po volebnom rozruchu zoslabla, sa dnes v Singapure snažil upokojiť nervóznych ázijských spojencov, že USA ostávajú spoľahlivým partnerom v liberalizujúcom sa obchodovaní a zástancom boja proti severokórejskej hrozbe a terorizmu.
Prezident predniesol toto optimistické posolstvo na stretnutiach s najvyššími singapurskými predstaviteľmi. Ich rozhovory sa konali v paláci Istana, ktorý je sídlom úradu prezidenta, premiéra a ďalších vysokopostavených predstaviteľov mestského štátu.
"Singapur je veľmi šťastný, že Amerika má v tomto regióne svoje záujmy aj kapitálový podiel a že neustále narastajú," vyhlásil premiér Li Sien Lung.
Bush dal Singapur ako vzor pre zvyšok Ázie. Povedal, že vďaka odporúčaniam premiéra je preňho "jednoduchšie viesť rozumnú zahraničnú politiku".
Počas Bushovej prvej zahraničnej cesty po porážke republikánov v Snemovni reprezentantov a v Senáte budú svetoví lídri analyzovať zmenu situácie, keďže americkí občania vo voľbách odmietli Bushovu irackú politiku.
Bush pricestoval do Singapuru vo štvrtok ráno miestneho času. Na privítanie dostal spolu s manželkou Laurou kyticu orchideí od amerického veľvyslanca a podpredsedu vlády. Neskôr im pripravili zaujímavý kultúrny program.
Bush počas osemdňovej cesty navštívi okrem Singapuru aj Vietnam a Indonéziu. O týždeň sa zúčastní v Európe na summite lídrov NATO. Obe zahraničné cesty sa konajú v kritickom čase, keďže povolebný Kongres sa zaoberá otázkami, ktoré Biely dom pokladá za životne dôležité.
Prezident plánuje predniesť v Singapure prejav, v ktorom zdôrazní, že USA a ázijské štáty musia spolupracovať.
Cestou do Singapuru sa prezidentské lietadlo Air Force One zastavilo v Moskve, aby natankovalo palivo. Ruský prezident Putin s manželkou Ľudmilou prišli na letisko pozdraviť Busha a americkú prvú dámu. Bushova zastávka sa pokladá za priateľské gesto voči Putinovi, ktorého podporu americký prezident potrebuje najmä pri riešení problémov so Severnou Kóreou a Iránom. Zvyčajne prezidenti USA letia do Ázie západným, nie východným smerom a palivo tankujú na Aljaške.
Podľa ruských tlačových agentúr, ktoré citovali Kremeľ, sa bilaterálna dohoda o vstupe Ruska do Svetovej obchodnej organizácie podpíše koncom týždňa v Hanoji.
Kým porážku republikánov vo voľbách mnohí v Európe prijímajú s nadšením, keďže Bush je tu mimoriadne neobľúbený, v Ázii je to celkom "iná pieseň". Mnohé ázijské krajiny sú nervózne z rozmachu Číny a na USA sa pozerajú ako na predstaviteľa sily, spojenectva a kontinuity. Preto budú sledovať, aké signály voči nim Bush vysiela.
Popri otázkach obchodovania a bezpečnosti v regióne sa jeho cesta bude zameriavať aj na problém vtáčej chrípky, na boj proti vládnej korupcii a chudobe a na podporu slobody. Juhovýchodná Ázia je oblasťou, kde sú veľmi aktívni teroristi, ktorí majú kontakty s al-Káidou.
V piatok Bush odcestuje do Vietnamu na výročný summit 21 lídrov organizácie APEC, Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce. Témou summitu bude začatie rozhovorov o odzbrojení Severnej Kórey. Po svojich jadrových testoch z 9. októbra totiž KĽDR vyhlásila, že je ochotná vrátiť sa k rokovaniam, ich dátum však nestanovila.