Vyplýva to zo správy Detského fondu OSN (UNICEF), ktorú v stredu zverejnil a predložil Hospodárskemu africkému výboru v hlavnom meste Etiópie. Štúdia vychádza z odpovedí 4000 detí vo veku od deväť do sedemnásť rokov žijúcich v ôsmich krajinách subsaharskej Afriky.
Závery štúdie uvádzajú, že tri z 10 afrických detí by radšej žili v zahraničí, medzi najobľúbenejšie krajiny zaradili Spojené štáty, Kanadu, Európu, ale aj vyspelejšie africké štáty ako Juhoafrická republika a Keňa. Napriek príťažlivosti vzdialených krajov sa väčšina detí cíti šťastne vo svojich súčasných životných podmienkach a ešte viac z nich vníma svoju budúcnosť optimisticky. 64 % si myslí, že ich krajina je na tom lepšie ako pred desiatimi rokmi, a 79 % verí, že bude mať lepší život ako ich rodičia. Podľa štúdie sa najšťastnejšie cítia deti v Tanzánii a najpesimistickejšie v Angole a Rwande.
Približne 57 % opýtaných detí nevedelo o pandémii HIV/AIDS v Afrike a 52 % malo slabé alebo žiadne znalosti o svojich právach, pričom najhoršie na tom boli deti z Angoly, Burundi a Somálska.
Správa bola zverejnená v čase, keď popová ikona Madonna vyvolala svojou adopciou malawijského chlapčeka vo svete diskusiu o tom, či je vhodné odtrhnúť africké deti od ich koreňov.