Košice 3. apríla (TASR) - Prvú verejnú prezentáciu tvorby rómskych básnikov pod názvom Rómska literárna kaviareň usporiadalo dnes v Košiciach združenie Jekhetane - Spolu. V priestoroch tamojšej Verejnej knižnice Jána Bocatia zaznela poézia ôsmich autorov z celého Slovenska, ktorí dosiaľ, s výnimkou jedného z nich, svoje práce nepublikovali knižne.
Podľa slov Daniely Hivešovej-Šilanovej zo združenia Jekhetane projekt Rómskej literárnej kaviarne je výsledkom aktivít, ktoré združenie pri vyhľadávaní autorov vyvíjalo za uplynulých desať rokov. Dodala, že platformou na uverejňovanie literárnej tvorby rómskych autorov bolo periodikum Romano Nevo Ľil - Rómsky nový list. Verše v interpretácii autorov, ako aj študentov košickej Strednej umeleckej školy, zachytené počas prezentácie na zvukovom zázname, budú podkladom na prípravu relácie z literárnej tvorby Rómov, ktorú odvysiela Slovenský rozhlas v júni. Vyvrcholením pilotného literárneho projektu bude vydanie súbornej zbierky poézie všetkých zapojených autorov. Publikácia v štvorjazyčnej mutácii - v slovenčine, rómčine, maďarčine a nemčine by podľa Šilanovej mala vyjsť začiatkom budúceho roku. Doplnila, že obdobný projekt realizujú rómske organizácie v Rakúsku a Nemecku. Stretnutie autorov zo všetkých troch krajín pripravujú na jeseň vo Viedni.
Rómska literárna kaviareň nadväzuje na dlhodobý projekt Rómske výtvarné umenie, ktorého cieľom je oživenie tradícií výtvarného umenia a jeho všestranný rozvoj. Sumou takmer pol milióna korún výtvarný projekt podporili viaceré nadácie.
Podujatie sa uskutočnilo pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov, ktorým je 8. apríl. Ako uviedla Šilanová, v spomínaný deň v roku 1971 sa v Londýne uskutočnilo celosvetové stretnutie rómskych osobností. Na summite, ktorý inicioval Róm slovenského pôvodu Ján Cibuľa, jeho účastníci po prvý raz verejne odmietli pomenovanie Cigán od majoritných spoločností a deklarovali prijatie pomenovania vlastného národa ako Rómovia. Zároveň prijali aj svoju vlajku so zeleným a modrým poľom, v strede s kruhom s osemnástimi hrotmi. Spomínaným kruhovým znakom, identickým so znakom na štátnej vlajke Indie, sa morálne i duchovne prihlásili k Indii ako svojej pravlasti.