Vatikán 14. novembra (TASR) - Obchodovanie s ľuďmi, vrátane žien nútených na prostitúciu alebo detí zneužívaných na prácu, je v súčasnosti horšie než obchodovanie s africkými otrokmi v minulých storočiach. Vyhlásil to dnes vysokopostavený predstaviteľ Vatikánu, kardinál Renato Martino.
"Obchodovanie s ľuďmi sa zintenzívňuje. Obete sa podvoľujú otrokárstvu, pretože závisia od určitých kriminálnikov, ktorí ich potom vlastnia," vyhlásil kardinál Renato Martino, bývalý vyslanec Vatikánu v OSN a súčasná hlava úradu Svätého mesta, ktorý sa zaoberá problémami migrantov a ľudí bez domova.
"Dnes je to horšie než otroctvo ľudí, ktorých vzali z Afriky a odviezli do iných krajín," povedal Martino na tlačovej konferencii, na ktorej predniesol každoročné posolstvo pápeža Benedikta XVI., týkajúce sa problémov migrantov.
Kardinál spomenul moderné formy otroctva - detí, ktoré predávajú na prácu alebo ich nútia stať sa vojakmi, ale aj žien zneužívaných na prostitúciu - a vyzval krajiny, aby proti týmto problémom bojovali.
"Vo svete, ktorý sa naľavo aj napravo oháňa ľudskými právami, vidíme aj to, čo sa deje s právami mnohých ľudských bytostí - nikto ich nedodržiava, ba naopak, sú pošliapavané," vyhlásil kardinál.
Vo svojom pápežskom posolstve Benedikt XVI. uviedol, že čoraz viac žien opúšťa svoje domovy s vidinou lepšieho života. "Žien, ktoré skončia ako obete obchodu s ľudským mäsom alebo ako prostitútky, však nie je málo," odkázal pápež v posolstve.
Za posledné desaťročie mnohé ženy východnej Európy cestovali na Západ za sľubnou, na pohľad dôstojnou prácou, ale po príchode do zahraničia ich prinútili pracovať ako prostitútky, aby tak mohli vyplatiť náklady za cestu.