Brusel 13. novembra (TASR) - Slovensko podporuje snahy fínskeho predsedníctva o nájdenie kompromisného riešenia, ktoré by umožnilo pokračovať v prístupových rokovaniach s Tureckom. Uviedol to dnes na zasadnutí ministrov zahraničných vecí v Bruseli šéf slovenskej diplomacie Ján Kubiš.
Európska komisia zverejnila minulý týždeň hodnotiacu správu o Turecku, v ktorej síce ocenila určitý pokrok Ankary na ceste k členstvu v únii, poukázala však na spomalenie reformného procesu, neprijatie dostatočných opatrení na zabezpečenie dodržiavania slobody prejavu a ľudských práv a najmä varovala prerušením rokovaní v prípade, ak Turecko nebude do decembrového summitu riešiť tzv. cyperskú otázku.
Brusel ponechal Turecku čas do polovice decembra, dokedy musí Ankara otvoriť svoje prístavy a letiská pre dopravu z Cypru, ak chce pokračovať v rokovaniach začatých v októbri minulého roku. Fínske predsedníctvo dnes informovalo, že aj naďalej pracuje na prijatí kompromisu, ktorý by to umožnil.
"Vyslovil som silnú podporu takémuto smerovaniu fínskeho predsedníctva, pretože som presvedčený, že zo strategických dôvodov, aj z toho hľadiska, že sme takýto politický záväzok prijali, by sme sa mali snažiť aj my maximálne o to, aby sa tento vlak nevykoľajil a aby rokovania s Tureckom tak alebo inak predsa len pokračovali," objasnil slovenský postoj Kubiš.
Slovenský minister ocenil, že minulotýždňová správa EK o stratégii pre ďalšie rozširovanie EÚ nehovorí o geografických hraniciach Európy a potvrdzuje princíp kodanských kritérií ako podmienky pre členstvo v únii.
"Štát, ktorý je demokratický, spĺňa stanovené podmienky a chce sa stať členom EÚ, by mal mať možnosť vstúpiť do EÚ," myslí si Kubiš.
V súvislosti s absorpčnou kapacitou EÚ šéf slovenskej diplomacie pripomína, že je na únii, aby túto otázku vyriešila, podstúpila reformu a pripravila sa na prijatie krajín, ktoré budú pripravené na členstvo.
"Očakávame, že keď Chorvátsko bude pripravené k vstupu do EÚ - rátam, že niekedy v roku 2009 by malo mať rokovania za sebou - tak EÚ by už mala byť pripravená na to, aby Chorvátsko mohla pozvať a privítať v únii," konštatoval Kubiš.