Washington 3. apríla (TASR) - Napriek protestom Washingtonu čínski vojenskí predstavitelia prenikli na palubu amerického lietadla, ktoré muselo núdzovo pristáť v Číne, a odmontovali z neho palubné zariadenie. Informovala o tom dnes agentúra DPA s odvolaním sa na stanicu CNN, ktorá citovala zdroje amerického ministerstva obrany. Americký stroj musel núdzovo pristáť na ostrove Chaj-nan v nedeľu po vzdušnej kolízii s čínskou stíhačkou.
Veľvyslanec USA v Číne Joseph Prueher dnes vyslovil podozrenie, že čínski predstavitelia kompletne prezreli americké prieskumné lietadlo, ktoré Číňania zadržiavajú spolu s jeho 24-člennou posádkou na tropickom ostrove Chaj-nan. "Existuje len malá pochybnosť, že neboli v lietadle... Sme si istí, že posádka sa nenachádza v lietadle a máme všetky dôvody myslieť si, že Číňania lietadlo preskúmali," uviedol americký diplomat v rozhovore pre televíziu ABC.
Prueher dodal, že nie je jasné, či bola posádka vrtuľového lietadla typu EP-3E prinútená opustiť stroj. "Nepoznáme okolnosti a to je jeden dôvod, pre ktorý vyvíjame taký silný tlak, aby sme získali prístup k posádke," dodal.
Prezident USA George W. Bush v pondelok žiadal okamžitý prístup k posádke a navrátenie lietadla klasifikovaného ako prísne tajné. Čína naproti tomu obvinila posádku špionážneho lietadla amerického námorníctva zo zrážky s jednou z jej dvoch stíhačiek F-8 južne od ostrova Chaj-nan v medzinárodnom vzdušnom priestore.
Americké prieskumné lietadlo EP-3E je vybavené najmodernejšími prístrojmi a v jeho 24-člennej posádke je 19 expertov na elektroniku. Poháňajú ho štyri turbovrtuľové motory, s ktorými dokáže vyvinúť rýchlosť 650 kilometrov za hodinu a zotrvať vo vzduchu až 12 hodín. Dolet tohto 32 metrov dlhého lietadla je takmer 4000 kilometrov. NATO tieto stroje najnovšie použilo pri operáciách na Balkáne. Cena jedného takéhoto lietadla je 36 miliónov dolárov.