NAIROBI 13. novembra (SITA/AP) - K ochrane pred klimatickými zmenami najviac prispeli Švédsko, Veľká Británia a Dánsko, ale ani ich úsilie nie je dostatočné, uvádza sa v pondelňajšej správe viacerých environmentálnych skupín. Dokument hodnotí 56 krajín, ktoré v roku 1992 pristúpili k dohode o podnebí alebo prispievajú najmenej jedným percentom k celosvetovým emisiám skleníkových plynov. Podľa očakávaní skončili na konci rebríčka Spojené štáty americké, ktoré "prekonali" iba Čína, Malajzia a Saudská Arábia.
"Nemáme žiadnych víťazov. Máme len krajiny, ktoré sú lepšie v porovnaní s ostatnými," spresnil Matthias Duwe z organizácie Climate Action Network-Europe, ktorá zverejnila uvedené údaje v rámci prebiehajúcej konferencie Organizácie Spojených národov o zmenách podnebia v kenskej metropole Nairobi. Krajiny v zozname produkujú 90 percent svetových emisií oxidu uhličitého. Výpočty uskutočnila environmentálna organizácia Germanwatch, pričom vzala do úvahy úroveň emisií, emisné trendy a politiku ochrany podnebia.
Približne štvrtina energie spotrebovanej vo Švédsku v roku 2003 pochádzala z obnoviteľných zdrojov, zatiaľ čo priemer Európskej únie dosahoval 6 percent. V Štokholme premávala štvrtina mestských autobusov na etanol alebo bioplyn. Krajina s najhorším hodnotením, Saudská Arábia, je najväčším vývozcom ropy na svete. Podľa Duweho tamojšia politika vo všeobecnosti bráni snahám obmedziť emisie skleníkových
Vybrané časti zoznamu krajín podľa úrovne ochrany pred zmenou podnebia:
1. Švédsko
2. Veľká Británia
3. Dánsko
4. Malta
5. Nemecko
6. Argentína
7. Maďarsko
8. Brazília
9. India
10. Švajčiarsko
...
21. Slovensko
25. Česká republika
27. Poľsko
...
47. Austrália
48. Južná Kórea
49. Irán
50. Thajsko
51. Kanada
52. Kazachstan
53. Spojené štáty americké
54. Čína
55. Malajzia
56. Saudská Arábia