ANKARA 13. novembra (SITA/AP) - Európania by mali začať uvažovať skôr o prínosoch ako o rizikách Turecka, vyhlásilo v pondelok Svetové ekonomické fórum. Táto organizácia, ktorá podporuje vzťahy medzi predstaviteľmi vlád a podnikateľov, odporučila krajinám Európskej únie, aby nehľadeli na problémy rozľahlej a relatívne chudobnej moslimskej krajiny, ale aby sa sústredili na dlhodobý prínos, ktorý môže Turecko ponúknuť. "Mnohí Turecko vnímajú ako zdroj rizík pre Európu. Malo by to byť presne naopak," uviedol vo vyhlásení Thierry Malleret, autor správy Svetového ekonomického fóra o Turecku. Väčšia integrácia Turecka, ktoré v súčasnosti vedie náročné vyjednávania o vstupe do EÚ, by v najbližších desaťročiach zvýšila európsku energetickú bezpečnosť, pomohla únii prekonať demografický pokles a zlepšiť integráciu menšín, uvádza sa v správe.
Turecko sa rýchlo stáva tranzitnou krajinou pre prepravu plynu a ropy z Kaspického mora, Ruska a Blízkeho východu, čo by Európe mohlo pomôcť diverzifikovať dodávky. V porovnaní s Európou má Turecko mladú populáciu, čo by Európanom mohlo pomôcť pri riešení nedostatku pracovných síl. Podľa Svetového ekonomického fóra sú Európa a Turecko vzájomne previazané, bez ohľadu na krátkodobé výsledky terajších rokovaní o vstupe Turecka do EÚ.
Turecko a EÚ sa snažia prekonať spory v súvislosti s Cyperskou republikou, ktorá je členom únie od roku 2004. EÚ tlačí na Ankaru, aby umožnila Cypru prístup do jej prístavov a na letiská. Turecko hovorí, že to neurobí dovtedy, kým sa nezruší medzinárodná izolácia separatistickej Severocyperskej tureckej republiky. Turecko začalo vyjednávania o vstupe do únie pred rokom, ale v Európe je slabá podpora pre jeho prijatie. Mnohí ľudia sa vstupu krajiny s viac ako 70-miliónovou populáciou obávajú. Niektoré krajiny sa vyslovujú za to, aby Turecko malo s EÚ iba "privilegované partnerstvo", ale Ankara takýto návrh odmieta.