Nomináciu agentúre AP potvrdil Mússa Abú Marzúk, zástupca Chálida Mašála, lídra politického výboru Hamasu so sídlom v Damasku, ako aj nemenovaný člen ďalšej strany.
Hlavným kandidátom na post palestínskeho premiéra v rodiacej sa vláde národnej jednoty je pomerne umiernený profesor s americkým vzdelaním a väzbami na hnutie Hamas, ako aj súperiaci Fatah. Šesťdesiatročný Muhammad Šábir, ktorý do minulého roka viedol Islamskú univerzitu v Gaze, nepoprel, že je kandidátom na post predsedu vlády, zatiaľ však nebol oficiálne nominovaný. Šábir, ktorý má doktorát z mikrobiológie z univerzity v Západnej Virgínii, je považovaný za osobu blízku Hamasu, nie je však jeho aktívnym stúpencom. Hamas a Fatah veria, že Šábir bude prijateľný pre medzinárodné spoločenstvo a jeho menovanie pomôže presvedčiť Západ, aby zrušil ekonomické sankcie poškodzujúce vládu od jej marcového nástupu k moci. Prezident Mahmúd Abbás, ktorý stojí na čele umiernenej strany Fatah, má právomoc menovať premiéra.
Fatah a Hamas teraz diskutujú o zložení vlády. Podľa Fatahu by sa ministrom zahraničných vecí mal stať Zijád Abú Amr, nezávislý poslanec s úzkymi väzbami na obe strany, ktorý bol často sprostredkovateľom medzi Fatahom a Hamasom. Salám Fajjád, medzinárodne uznávaný ekonóm, ktorý pôsobil ako minister financií v predchádzajúcej Abbásovej vláde, by mal podľa oficiálnych miest zastávať rovnakú pozíciu aj v novej vláde. Tento nezávislý poslanec, ktorý predtým pôsobil aj v Medzinárodnom menovom fonde (MMF), je tejto myšlienke naklonený. Hamas podľa oficiálnych vyjadrení podporuje vymenovanie oboch predstaviteľov, Abú Amra aj Fajjáda.
Po mesiacoch neúspešných rokovaní Hamasu a Fatahu obe strany v posledných dňoch konštatovali pokrok, pričom Abbás verí, že vláda bude zostavená v priebehu mesiaca. Oficiálny predstaviteľ Hamasu v pondelok pod podmienkou anonymity uviedol, že Hamas a Fatah dohodu o vláde národnej jednoty podpíšu v Egypte. Hnutie Hamas si to želá v snahe získať medzinárodnú podporu pre novú vládu. Izraelský premiér Ehud Olmert sa v pondelňajšom rozhovore pre denník al-Kuds vyjadril, že je pripravený rokovať so zjednotenou palestínskou vládou vrátane Hamasu, ak sa podrobí medzinárodným požiadavkám. "Ak Hamas prijme podmienky kvarteta, sadnem si s nimi za jeden stôl," povedal.
Radikálne palestínske hnutie Hamas sa tiež po prvý raz vyjadrilo k účasti na medzinárodnej mierovej konferencii s Izraelom. Na víkendovej schôdzke ministrov zahraničných vecí Ligy arabských štátov v Káhire návrh podporil aj palestínsky šéf diplomacie Mahmúd Zahár. Na konferencii by sa mali zúčastniť arabské krajiny, Izrael a stáli členovia Bezpečnostnej rady OSN. Jej cieľom má byť riešenie blízkovýchodného konfliktu. Doteraz palestínska vláda mierovú konferenciu odmietala.