BEJRÚT 13. novembra (SITA/AFP/AP) - Libanonská vláda v pondelok jednohlasne schválila návrh Organizácie Spojených národov, ktorý vytvára právny základ pre medzinárodný tribunál vo veci atentátu na bývalého premiéra Rafíka al-Harírího. Informoval o tom minister telekomunikácií Marván Hamádi. Kabinet dokument podporil napriek námietkam prezidenta a neprítomnosti šiestich prosýrskych ministrov, ktorí odstúpili.
"Schválili sme návrh a oznámime to Bezpečnostnej rade OSN," povedal Hamádi iba niekoľko hodín potom, ako rezignoval šiesty minister. "Ku konečnému návrhu neboli žiadne výhrady," dodal. Al-Harírí zahynul 14. februára 2005 pri mohutnom výbuchu na bejrútskom nábreží, ktorý si vyžiadal 22 ďalších obetí. Prebiehajúce vyšetrovanie OSN poukazuje na vysokých predstaviteľov Sýrie, ktorá však akúkoľvek úlohu rázne odmieta. Al-Harírího smrť vyvolala v Libanone mohutné protisýrske demonštrácie. Protesty, ako aj silný medzinárodný tlak, prispeli k stiahnuiu sýrskych vojakov z Libanonu po 29 rokoch vojenskej prítomnosti v krajine.
"Odkazujeme zločincom, že sa nevzdáme nášho práva, bez ohľadu na ťažkosti a prekážky," vyhlásil po trojhodinovej vládnej schôdzi libanonský premiér Fuád Siniora. "Našim cieľom je dosiahnuť spravodlivosť a len spravodlivosť. Bez nej a bez znalosti pravdy Libanončania nikdy nebudú pokojní a nemôžeme chrániť náš demokratický systém a politickú slobodu teraz alebo v budúcnosti."