Washington 13. novembra (TASR) - Poťah z mikroskopicky malých pichliačov by mohol v budúcnosti dokonale dezinfikovať aj veľké plochy, ktoré by mali zostať bez baktérií a vírusov, tvrdia americkí vedci.
Škodlivé organizmy by sa na mikropichliačoch v pravom slova zmysle roztrhli a zahynuli, domnieva sa bádateľ Alexander Klibanov a jeho spolupracovníci z Massachusettského ústavu technológie v Cambridge, štát Massachusetts.
Ich štúdiu prináša najnovšie vydanie amerického odborného časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS). Vedci dúfajú, že nová metóda by bola vhodnou ochranou pred infekciami.
Súčasťou antibakteriálneho a antivírusového poťahu je chemická látka na báze polyetylenimínu (PEI), ktorá dokáže vytvoriť pichľavý povrch napríklad aj na skle. Vedci zistili, že mikropichliače preniknú tak do bunkovej steny baktérie, ako aj do ochranného obalu vírusu a natrvalo ich poškodia.
Svoj vynález testovali odborníci úspešne na rôznych chrípkových vírusoch a na baktériách Escherichia coli a Staphylococcus aureus, ktoré môžu byť príčinou smrteľných infekcií.
Podľa štúdie v PNAS boli všetky choroboplodné zárodky zničené už po niekoľkých minútach. Špeciálna vrstva vytvára sterilné povrchy, ktoré podstatne brzdia prenos baktérií a vírusov.
Doteraz sa na tento účel - napríklad pri dezinfekcii operačných sál a nástrojov - používali predovšetkým rôzne chemikálie, teplo a veľký tlak.