Brusel 13. novembra (TASR) - Rokovania o vzťahoch s Ruskom, situácii na západnom Balkáne, Blízkom východe, Iráne, či v Konžskej demokratickej republike čakajú okrem iných tém na ministrov zahraničných vecí počas dnešného zasadnutia Rady EÚ pre všeobecné záležitosti a vonkajšie vzťahy v Bruseli.
Spolu s ministrami obrany šéfovia diplomacií zhodnotia vývoj v európskej bezpečnostnej a obrannej politike, vrátane vojenských a civilných schopností, ako aj operácií v KDR či Bosne, kde únia plánuje zredukovať počet vojakov svojej misie.
Ministri budú rokovať o návrhoch na vybudovanie užších vzťahov s Ruskom prostredníctvom novej dohody o politickej a ekonomickej spolupráci, ktorá by mala nahradiť terajšiu dohodu z roku 1997.
Hrozí však veto zo strany Poľska, ktoré zintenzívnenie vzťahov medzi Bruselom a Moskvou podmieňuje ukončením ruského embarga na dovoz poľského mäsa a ratifikovaním medzinárodnej energetickej charty Ruskom.
Moskva zákaz dovozu poľských mäsových a ďalších potravinárskych výrobkoch odôvodňuje ich nedostatočnou kvalitou, zatiaľ čo podľa Varšavy ide o dôsledok zhoršenia poľsko-ruských vzťahov po tom, ako Poľsko podporilo ukrajinskú revolúciu pred dvoma rokmi.
V súvislosti s druhou podmienkou - prijatím energetickej charty - poľskí predstavitelia požadujú väčšiu bezpečnosť ruských dodávok ropy a plynu a bezpečnostné záruky pre tranzit z Kazachstanu či Uzbekistanu.
Chartu z roku 1998, ktorú podpísalo vyše 50 krajín, Rusko odmieta ratifikovať. Tento krok by pritom uľahčil zahraničným spoločnostiam prístup na ruský energetický trh a poskytol by investorom právne záruky.
Rada sa bude tiež venovať otázke sankcií voči Uzbekistanu uvalených v novembri minulého roku, ktorých platnosť vyprší v utorok. Očakáva sa, že ministri v záveroch vyjadria obavy nad situáciou v oblasti ľudských práv v krajine a rovnako budú reagovať aj v prípade pokračujúceho násilia v Gaze po najnovších izraelských útokoch, pri ktorých zahynulo 18 civilistov, vrátane viacerých detí.
V súvislosti so západným Balkánom sa bude diskutovať o stave rokovaní o budúcom štatúte Kosova, ako aj o readmisných dohodách a vízovej politike voči krajinám tohto regiónu.
Ďalšími bodmi sú príprava decembrového summitu EÚ a stratégia pre rozširovanie únie.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) dem