Vyhlásil to dnes nemecký minister životného prostredia Jürgen Trittin.
"Ak sa nechcú zúčastniť, očakávame, že Spojené štáty budú aspoň tolerovať tento proces a nebudú ho blokovať," povedal Trittin.
Kjótska dohoda by mala začať platiť v roku 2002, ak ju ratifikuje aspoň polovica zo 110 signatárskych krajín. Nemecko bude v lete tohto roka hostiť environmentálnu konferenciu, na ktorej by sa mali hľadať spôsoby realizácie Kjótskeho protokolu. Doterajšie pokusy stroskotali predovšetkým na nezhodách medzi Európou a USA.
Trittin uviedol, že okrem Kjótskej dohody neexistuje žiadna iná alternatíva v oblasti životného prostredia, a poznamenal, že ju podporuje väčšina krajín.
Prezident renomovaného ústavu Worldwatch Institute (WWI) Christopher Flavin na spoločnom tlačovom brífingu s Jürgenom Trittinom vyzval na ratifikáciu Kjótskeho protokolu aj bez americkej účasti.
Americký prezident George W. Bush v stredu minulého týždňa odmietol medzinárodnú dohodu o znížení emisií oxidu uhličitého, (ktorý je jednou z príčin globálneho otepľovania), podpísanú v roku 1997 v japonskom Kjóte, a to s odôvodnením, že táto dohoda je proti ekonomickým záujmom Spojených štátov amerických. Jeho vyhlásenie vyvolalo na celom svete vlnu protestov.