Ženeva 12. novembra (TASR) - Do platnosti dnes vstúpil medzinárodný protokol, ktorý zaväzuje bojujúce strany po skončení ozbrojených konfliktov k odstráneniu nevybuchnutej munície.
Ide v poradí o piaty protokol k Dohovoru o určitých druhoch konvenčných zbraní (CCW) z roku 1980, ktorý bol prijatý pred tromi na konferencii v Ženeve. Dokument medzitým ratifikovalo viac ako 20 štátov a preto sa stal právne záväzný v globálnom meradle.
Piaty protokol upravuje celý komplex otázok súvisiacich s problematikou tzv. "výbušných pozostatkov vojny". Strany, ktoré sa zúčastnili bojov, sú podľa neho povinné odstrániť nevybuchnuté granáty, míny, rakety, kazetovú a ďalšiu muníciu, ktorá zabíja a mrzačí nevinných civilistov ešte dlho po skončení ozbrojených konfliktov.
Znepriatelené strany sú povinné varovať obyvateľstvo, označiť postihnuté oblasti a zabezpečiť ich vyčistenie, a to aj v prípade, že ide o územie, ktoré už nie je pod ich kontrolou.
"Je to prvý medzinárodný dohovor, ktorý požaduje odstránenie nevybuchnutej munície ohrozujúcej civilné obyvateľstvo, príslušníkov mierotvorných síl a humanitárnych pracovníkov po skončení bojov," uvádza sa vo vyhlásení Medzinárodného výboru Červeného kríža (MVČK), ktorý prijatie protokolu inicioval.