BRUSEL 12. novembra (SITA/AP) - Ministri zahraničných vecí členských štátov Európskej únie sa v pondelok na stretnutí budú zaoberať návrhmi na budovanie bližších vzťahov s Ruskom. Zo strany Poľska je však pravdepodobné, že bude možnú dohodu o hospodárskom zblížení s Ruskom vetovať, pokiaľ Rusko nezruší zákaz na dovoz mäsa z Poľska a nepripojí sa k medzinárodnej dohode o obchodovaní v energetickom sektore.
EÚ pripravuje dohodou o širokej hospodárskej spolupráci s Ruskom, ktorá by mala nahradiť zmluvu z roku 1997. Európski predstavitelia dúfajú, že helsinský summit 24. novembra, na ktorom sa zúčastní aj ruský prezident Vladimir Putin, povedie k otvoreniu rokovaní.
Poľsko však pohrozilo blokovaním procesu, ak Moskva nepodriadi obchod so zemným plynom a ropou spravodlivejším obchodným pravidlám a nezaručí tranzitné práva pre energetické dodávky z krajín ako Uzbekistan alebo Kazachstan. Poľsko sa cíti veľmi zraniteľné v oblasti energetického zásobovania, uviedol v piatok poľský minister hospodárstva Piotr Wozniak. Okrem toho je presvedčené, že ročný zákaz dovozu poľského mäsa a iných potravinárskych výrobkov do Ruska je politicky motivovaný a príčinou zhoršenia bilaterálnych vzťahov s Varšavou bola jej podpora demokratických zmien v Ukrajine. Rusko obvinenia odmieta a tvrdí, že dôvodom pre zákaz dovozu je nízka kvalita poľských výrobkov.
EÚ očakáva a zároveň nalieha na Rusko, aby ratifikovalo medzinárodný dohovor o energetike, ktorý už podpísalo viac ako 50 krajín, a ktorý platí od roku 1998. Na stretnutí minulý mesiac však Putin opakovane odmietol dohovor prijať. Pristúpenie k dohovoru by totiž uľahčilo vstup zahraničných investorov do ruského energetického sektora a poskytlo by právne záruky pre investorov. Predstavitelia EÚ chcú zakomponovať pravidlá spravodlivého obchodu a investovania v oblasti energetiky aj do novej dohody o bilaterálnej spolupráci medzi úniou a Ruskom.
Európski predstavitelia sú presvedčení, že Rusko je závislé na európskom trhu a potrebuje technologickú a finančnú podporu Západu, aby dokázalo plne ťažiť zo svojho nerastného bohatstva. Okrem toho energetika predstavuje 25 percent hospodárskej produkcie Ruska a viac ako 60 percent vyvážanej ruskej ropy a zemného plynu smeruje na trhy EÚ.