Brusel/Štrasburg 3. apríla (TASR) - Európsky parlament (EP) dnes v Štrasburgu schválil legislatívne zmeny, ktoré od roku 2005 povedú v Európskej únii (EÚ) k úplnému zákazu predaja kozmetiky testovanej na zvieratách. Pri tých kozmetických výrobkoch, u ktorých už existujú alternatívne spôsoby testovania, bude využívanie zvierat zakázané okamžite ako legislatívu schvália členské krajiny pätnástky.
Zákaz sa však bude týkať len nových, práve vyvíjaných kozmetických výrobkov a prísad. Produkty, pri ktorých výrobe sa síce využívali testy na zvieratách, ale sú už uvedené na trh, nová legislatíva nezasiahne.
Poslanci dnes schválili aj povinnosť výrobcov uvádzať na obaloch kozmetických výrobkov, že boli testované na zvieratách napriek tomu, že existujú aj iné spôsoby preskúšania ich účinkov.
Úprava príslušnej smernice EÚ bude v prípade schválenia členskými štátmi znamenať od roku 2005 úplný zákaz všetkých nových kozmetických výrobkov, vrátane šampónov, sprchovacích gélov, krémov a mejkapov, pri ktorých výrobe budú použité suroviny testované na zvieratách, a to aj v prípade, že alternatívne možnosti testovania nebudú ešte vyvinuté. Zákaz sa bude vzťahovať tiež na dovoz kozmetiky testovanej na zvieratách.
"Takéto výrobky by sa už nemali predávať. Musia sa vyvíjať a využívať nové metódy testovania. Táto legislatíva by mala viesť k úplnému zákazu predaja všetkých výrobkov, pri ktorých sa na testovanie využívajú zvieratá," uviedla nemecká socialistická poslankyňa Dagmar Rothová-Behrendtová, ktorá legislatívne zmeny pripravila.
Niektorí experti sa obávajú, že novú legislatívu by mohli na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO) napadnúť obchodní partneri EÚ ako zavádzanie prekážok trhu. Rozhodnutie EP však privítali organizácie na ochranu zvierat.
Pozorovatelia však varujú, že zmenu legislatívy môžu zablokovať členské krajiny EÚ, ktoré stále využívajú pri výrobe kozmetiky testovanie na zvieratách. Momentálne platí zákaz využívania zvierat na takéto účely len vo Veľkej Británii, Rakúsku a Holandsku. Naopak najviac testov uskutočňujú Francúzsko a Taliansko.
Aj keď pätnástka nové pravidlá schváli, nebudú sa vzťahovať na približne 8000 kozmetických výrobkov a prísad, ktoré boli testované na zvieratách, ale už sú uvedené na trh. Táto legislatíva tiež neupravuje testovanie pri výrobe liekov.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed