Budapešť 11. novembra (TASR) Pochod žien v čiernom oblečení pod heslom Demokratickú a slobodnú krajinu našim deťom! usporiadali dnes v Budapešti. Demonštrácie sa zúčastnilo 8O žien a matiek, ktoré si pripomenuli mladé obete revolúcie v roku 1956 a vyjadrili obavy o budúcnosť svojich detí a vnúčat.
Demonštráciou chceli organizátori Maďarské združenie osôb, ktorým bolo porušené právo poukázať na to, že ani dnes, podobne ako tomu bolo za Kádárovho režimu, nie je zaručená sloboda vyjadrovania názorov, čím je ohrozená existencia budúcej generácie.
Ženy sa zhromaždili pred Bazilikou sv. Štefana, odkiaľ prešli k budove ministerstva poľnohospodárstva na Kossuthovom námestí, kde pri pamätnej tabuli krvavého štvrtka 25. októbra 1956 si pripomenuli obete komunizmu, ďalej obete zastrelené na tomto mieste a ich deti, ako aj vojakov základnej služby, ktorí boli zabití.
Predsedníčka združenia Jánosné Pozsárová vo svojom prejave povedala, že vládna Maďarská socialistická strana (MSZP) pokračuje v ceste, ktorú začal Lenin. Po ňom sa stali nemorálnymi aj Stalin, Rákosi (Mátyás maďarský komunistický líder), i terajší premiér Ferenc Gyurcsány. Dnes môžu dobiť do krvi naše deti, lebo ich považujú za nepriateľov ľudu. Takto sa stanú fašistickou zberbou v očiach zločineckej skupiny, ktorá sa tituluje ako strana, formulovala Pozsárová.
Po prejave sa pochod presunul k parlamentu, ktorý je od 23. októbra obkolesený dvojitým kordónom. Cez kovové zábrany prehodili kvety k pomníku revolúcie 1956 a pri kordóne zapálili kahance. Pochodu sa zúčastnila aj poslankyňa za opozičný FIDESZ Maďarský občiansky zväz (FIDESZ) Mária Wittnerová, ktorú v revolučnom období odsúdili na smrť, neskôr jej ale zmiernili trest.
Kossuthovo námestie uzatvorila polícia po tom, čo 23. októbra odtiaľ vyhnali protivládnych demonštrantov, ktorí na námestí dovtedy demonštrovali nepretržite 35 dní. Pri nepokojoch 23. októbra v uliciach Budapešti bolo pri zrážkach s políciou zranených 130 osôb, medzi nimi aj policajti.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach) ed