MOSKVA 10. novembra (SITA/AP) - Hlavný iránsky jadrový vyjednávač Alí Laridžání v piatok v Moskve po rozhovoroch s ruskými predstaviteľmi povedal, že jeho krajina neodstúpi od svojho jadrového programu, informovali ruské tlačové agentúry. "Chceme uplatniť naše práva v rámci Zmluvy o nešírení jadrových zbraní. Nedôjde k žiadnym ústupkom, sme však pripravení na rokovania," citovali Laridžáního agentúry RIA-Novosti, Interfax a ITAR-Tass.
Ruský minister zahraničných Sergej Lavrov pred začiatkom rozhovorov s Laridžáním povedal, že ich diskusia bude zameraná na to, ako obnoviť rokovania. "Sme za to, aby sa problém (v súvislosti s iránskym jadrovým programom) vyriešil prostredníctvom rozhovorov. Uvidíme, ako sa nám v tom podarí pokročiť," povedal Lavrov. Európsky návrh rezolúcie zakazuje krajinám Iránu dodávať materiál a technológie, ktoré by mohli prispieť k jeho jadrovému a raketovému programu, a nariaďuje zmrazenie účtov firmám, osobám a organizáciám zapojeným do týchto programov vrátane uplatnenia zákazu cestovania. Moskva návrh odmietla so slovami, že sankcie sú príliš rozsiahle a striktné. Požaduje tiež odstrániť z dokumentu všetky zmienky o jadrovej elektrárni v Bušéhri, ktorú v Iráne stavia.
Teherán prehodnotí vzťahy s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE), ak Bezpečnostná rada OSN prijme rezolúciu o sankciách voči Iránu bez ruského pozmeňovacieho návrhu, ktorý sankcie zmierňuje, citovala iránskeho hlavného jadrového vyjednávača Alího Laridžáního po príchode do Moskvy ruská tlačová agentúra RIA Novosti. Moskva svoje návrhy na zmenu znenia rezolúcie predložila minulý piatok. Laridžání v Moskve taktiež ocenil partnerstvo Iránu s Ruskom a povedal, že ruská ponuka obohacovať iránsky urán je stále na rokovacom stole. "Rusko je náš sused a priateľ. Zdieľame spolu mnoho záujmov a Rusko je prirodzený spojenec Iránu, citovala Laridžáního agentúra RIA Novosti.
Rusko pred rozhovormi vyjadrilo nádej, že diskusia prinesie pozitívne výsledky, vďaka ktorým nebude Organizácia Spojených štátov musieť uvaliť sankcie na Teherán, povedal v piatok ruský veľvyslanec pri OSN. Veľvyslanec Vitalij Čurkin povedal, že členovia Bezpečnostnej rady OSN nečakajú na výsledky rokovaní Laridžáního na ministerstve zahraničia a pokračujú v diskusiách ohľadom rôznych návrhov na znenie rezolúcie OSN. Čurkin sa s novinármi rozprával po stretnutí so stálymi členmi Bezpečnostnej rady a Nemeckom, kľúčovými stranami v spore s Iránom ohľadom jeho nukleárnych ambícií. Povedal, že stretnutie bolo užitočné pri objasnení problému, ale "keby som povedal, že sme sa názorovo priblížili, alebo dosiahli prielom, preháňal by som."
Podľa názoru Číny sú stáli členovia BR vo veci rezolúcie takí rozdelení, že niektoré nezhody sa nedajú prekonať. Ostatní stáli členovia - USA, Veľká Británia, Francúzsko a Rusko - neboli až natoľko pesimistickí, ale potvrdili, že existujú tri rozdielne názory na riešenie problému s Iránom a tie nebude jednoduché urovnať. Rusko aj Čína, ktoré majú s Iránom rozvinuté obchodné vzťahy, verejne tlačia na dialóg namiesto sankcií OSN.