BRATISLAVA 10. novembra (SITA) - Európska únia nechce prijať Rusko za svojho člena, pripomenul v piatok účastníkom medzinárodnej konferencie o východnej politike EÚ Jörg Himmelreich z americkej nadácie German Marshall Fund of the United States. Podľa Himmelreicha by EÚ mala brať do úvahy domáci vývoj v Rusku a podľa toho potom formovať svoje vzťahy s Moskvou. Himmelreich ďalej upozornil, že v Rusku sa od 90. rokov čoraz výraznejšie prejavuje autoritatívny charakter vládnutia a v súvislosti s medzinárodných obchodom Moskva nedodržiava recipročné pravidlá, napríklad v oblasti obmedzených zahraničných investícií. Hoci je preto podľa Himmelreicha dobré, ak vzťahy s Ruskom vychádzajú z hodnotovo orientovaného prístupu, nemalo by sa prehliadať jeho správanie smerom dovnútra krajiny.
Himmelreichov predrečník, slovenský minister zahraničných vecí Ján Kubiš, počas svojho otváracieho príhovoru zdôraznil, že vzťahy s Ruskom by mali byť postavené na hodnotách vychádzajúcich z dodržiavania ľudských práv. Podľa Kubiša by mala EÚ Rusku ako jej strategickému partnerovi ponúknuť príležitosť prispieť k formovaniu jednotného európskeho kontinentu v rámci zdieľanej zodpovednosti za mier, slobodu a prosperitu v regióne. Minister ďalej uviedol, že by bolo veľkou chybou zúžiť a obmedziť vzťahy EÚ a Ruska len na otázky týkajúce sa energetiky a ekonomickej spolupráce. Význam rusko-európskych vzťahov Kubiš potvrdil svojou skúsenosťou so "všadeprítomnosťou Ruska" v rámci rôznych tém politických rokovaní s jeho európskymi rezortnými partnermi. Vo vzťahu Ruska k východoeurópskym susedom by podľa Kubiša mala Moskva preukázať zdržanlivosť a rešpektovať svojich partnerov, ich záujmy a výhrady a podobný rešpekt by mali preukázať aj krajiny EÚ voči Ruskej federácii. Podľa Kubiša stretnutie európskych lídrov s ruským prezidentom Vladimirom Putinom vo fínskom Lahti ukázalo, že spolupráca s Ruskom je zložitá, ale možná. Kubiš zdôraznil, že EÚ potrebuje k Rusku zaujať jednotný postoj.
Cieľom dvojdňovej konferencie organizovanej Slovenskou spoločnosťou pre zahraničnú politiku (SFPA) je za účasti európskych politológov a praktizujúcich diplomatov prediskutovať súčasnú politiku EÚ vo vzťahu k východoeurópskym krajinám a Rusku, upozorniť na jej nedostatky a navrhnúť nové prístupy k ďalšiemu formovaniu vzájomných vzťahov.