PEKING 10. novembra (SITA/AP) - Čínsky vysokopostavený veterinárny predstaviteľ v piatok poprel tvrdenia, že v krajine vznikol nový zmutovaný vírus vtáčej chrípky. Podľa štúdie hongkonských a amerických vedcov, ktorú minulý týždeň uverejnili v americkej akademickej publikácii Proceedings of the National Academy of Sciences takmer vo všetkých ohniskách vtáčej chrípky medzi hydinou ako aj u viacerých infikovaných ľudí na juhu Číny bol identifikovaný nový kmeň typu vírusu vtáčej chrípky "H5N1 Fu-ťien". Tento je teraz dominantným vírusom v Hongkongu, Laose, Malajzii a v Thajsku.
"Neexistuje žiadny nový Fu-ťien vírus," vyhlásil Ťia Jou-Ling, riaditeľ veterinárnej správy na ministerstve poľnohospodárstva. "Informácie použité v štúdii nie sú hodnoverné, metóda výskumu nebola vedecká, a preto ich argumenty sú neobhájiteľné a sú v totálnom rozpore so skutočnosťou," skonštatoval Jou-Ling. Vedci v štúdii popisovali rýchle šírenie vírusu Fu-ťien testovaním husí a kačíc na trhoch s hydinou v šiestich juhočínskych provinciách. Testovanie začalo v júni 2005, pričom v priebehu roka sa vírus rýchlo rozšíril. V testoch z apríla 2006 zo 108 vzoriek bolo 103, teda 95 percent, pozitívnych na prítomnosť vírusu Fu-ťien.
Vedci však nevedeli vysvetliť rýchle šírenie vírusu. Podľa štúdie vírus pravdepodobne zmutoval následkom vakcinačných programov určených na zastavenie šírenia vírusu na farmách. "Vývoj vysokopatogénnych vírusov vtáčej chrípky H5N1 u hydiny v Eurázii, sprevádzaný nárastom infekcií u ľudí v roku 2006, naznačuje, že vírus nebol efektívne zadržaný a hrozba pandémie pretrváva," píše sa v štúdii. Podľa správy mohla vakcinácia miliónov kusov hydiny v Ázii napomôcť mutácii vírusu do formy, ktorá sa môže ďalej šíriť.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uviedla, že výsledky štúdie skúma a nepovažuje ich za prekvapivé. Podľa štatistiky WHO od roku 2003 na vírus H5N1 zomrelo viac ako 150 ľudí.