Ďalší ruský vojak sa tento týždeň po dvadsiatich rokoch vrátil z Afganistanu domov. „Keď sme prišli k našim pohraničníkom, Jura zmenil tvár. Bol strašne napätý a vôbec nechápal, čo má robiť, ako má vyplniť dotazníky, bol ako človek z inej planéty,“ hovorí plukovník Jevgenij Kiričenko, ktorý v afganských horách vojaka Jurija Stepanova našiel, prehovoril ho, a nakoniec i priviezol do Ruska. Ide o ďalšieho mladého muža, ktorému k návratu z kedysi znepriatelenej krajiny pomohol neštátny Výbor pre záležitosti vojakov - internacionalistov vedený exprezidentom Ingušska Ruslanom Auševom.
Väčšina bývalých sovietskych vojakov, ktorí sa teraz vracajú, sa rovnako ako Jurij v Afganistane po čase usadili. Mudžahedíni ich po tom, čo prijali islam a oženili sa s miestnym dievčaťom, väčšinou prepustili. Jurij Stepanov po tom, čo bol v roku 1987 zajatý, túto ponuku tiež prijal a usadil sa so ženou a s deťmi v nehostinnej, horskej časti krajiny, neďaleko priesmyku Solang. „Bol som u neho doma, videl som, čo jedia, nemajú elektrinu,“ rozpráva plukovník Kiričenko. „Napriek tomu váhal, keď sme mu ponúkli pomoc pri návrate do Baškirska, odkiaľ pochádza.“
Mnoho bývalých sovietskych zajatcov nedokáže prijať kardinálne zmeny, ktorými prešla ich krajina od chvíle, keď padli do zajatia. Keď sa rozhodnú k návratu do Ruska, sú najskôr v šoku. Potom často prežívajú veľké sklamanie a nakoniec niektorí dokonca odchádzajú späť do Afganistanu. „Vracajú sa vlastne do inej krajiny - zajatí boli ako občania Sovietskeho zväzu, ktorý už neexistuje,“ spresňuje Kiričenko. Ďalší šok podľa neho utrpel Jurij v hoteli, pretože nikdy nič podobné nevidel a hlavne nechápal, prečo má vypĺňať nejaké papiere a zapisovať do nich manželku a deti. Posledných dvadsať rokov prežil v hlinenej chyži bez vody i toalety. Pretože bol Jurij elektrikár, snažil sa vyrobiť i malú elektráreň, ale čoskoro rezignoval.
Do rodného Baškirska odišiel Jurij Stepanov s afganskou ženou i deťmi včera. Tam sa vraj bude zaoberať obchodom, ale zatiaľ vôbec nič netuší o ruských predpisoch a zákonoch. Navyše Jurij je oficiálne afganským občanom. O sovietske dokumenty prišiel v bojoch, a nové ruské mu nikto zatiaľ nevydal. Podarilo sa pre neho teda získať zatiaľ len zahraničný afganský pas.
Výbor na pomoc vojakom - internacionalistom pátra v Afganistane ďalej. Od roku 1993 sa s jeho pomocou vrátilo do Ruska 22 bývalých sovietskych zajatcov, ktorí v rokoch 1979-89 bojovali v Afganistane a boli zajatí. Teraz sa pátra ešte po 272 sovietskych občanoch, z ktorých väčšina je však zrejme po smrti. Ich pozostatky chcú členovia výboru previezť do Ruska. „Neďaleko Solangu máme napríklad pripravené štyri lebky, nedávno sme kostry našich vojakov našli i v kedysi tajnom väzení afganského vodcu Ahmada Šáha Masúda,“ hovorí plukovník Kiričenko. Podľa neho je povinnosťou každého velenia armády svojich padlých vojakov vrátiť rodine alebo aspoň dôstojne pochovať.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME