Kapské Mesto 9. novembra (TASR) - Celkovo osem miléniových rozvojových cieľov chce naplniť Rozvojový program OSN (UNDP), ktorý dnes v Juhoafrickej republike zverejnil výročnú Správu o ľudskom rozvoji, špeciálne zameranú na problematiku vody.
Rastúcu krízu so zásobovaním ľudstva a spotrebou vody na zemi má vyriešiť Globálny akčný plán pod vedením krajín skupiny G8, pretože kvôli problémom s vodou zomiera ročne 1,8 milióna detí. Až 50 percent obyvateľov rozvojových krajín trpí nedostatkom vody a s tým spojenými zdravotnými ťažkosťami.
V správe sa uvádza, že dostupnosť vody by mala patriť k ľudským právam a každý by mal mať k dispozícii okolo 20 litrov čistej vody denne. Kým obyvateľ USA alebo Veľkej Británie denne spotrebuje okolo 50 litrov vody len tým, že spláchne toaletu, mnohí chudobní ľudia musia prežiť s piatimi litrami kontaminovanej vody na deň.
Správa OSN upozorňuje, že globálny miléniový cieľ v tejto oblasti nie je možné dosiahnuť do roku 2015 bez zmeny prístupu a zintenzívnenia úsilia vlád jednotlivých krajín.
Otázka čistej vody je jedným z aspektov kvality života. OSN dnes uverejnila aj ďalšiu správu súvisiacu so životnou úrovňou. Celkové výročné Správy o ľudskom rozvoji publikuje UNDP každoročne od roku 1990 a pri hodnotení štátov používa tzv. indikátor ľudského rozvoja, ktorý meria dĺžku ľudského života, prístup ku vzdelaniu a HDP. Slovensko sa v rokoch 2004 a 2005 umiestnilo na 42. mieste medzi zhruba 180 krajinami.
Dnes uverejnený index o "naj" štátoch sveta hovorí, že najkvalitnejšie podmienky pre život sú v Nórsku, na Islande, v Austrálii, Írsku a Švédsku. USA skončili na 8. mieste, za Kanadou a Japonskom. Zoznam končí Nigerom. Africké krajiny sú na samom dne rebríčka aj kvôli katastrofálnemu vplyvu infekcie HIV na priemernú dlžku života.