PARÍŽ 9. novembra (SITA/AFP) - Organizácia Spojených národov musí zjednotiť riadenie svojich rozvojových, humanitárnych a environmentálnych programov, aby prekonala súčasný kritický stav rozpadajúceho sa systému. Uviedla to vo štvrtok komisia, ktorá bola zriadená, aby odporučila efektívne kroky v rámci reformy svetovej organizácie.
Pakistanský premiér Šaukat Azíz, mozambická premiérka Luísa Diogová a nórsky premiér Jens Stoltenberg, ktorí komisii predsedajú, predstavili vo štvrtok základné body ich odporúčacej správy v denníku International Herald Tribune. Správu neskôr v plnom znení predstavia generálnemu tajomníkovi OSN Kofimu Annanovi.
Ak si má OSN udržať svoje vedúce postavenie v multilaterálnom systéme, musí urobiť drastické zmeny, píše sa v správe. Komisia vyčíta OSN hlavne nedostatočnú efektivitu jej inštitúcií, nehospodárnosť a nedostatky v súvislosti s ťažiskom jej záujmov. Slabé vedenie, nepredvídateľné financovanie a prekonané praktiky, ako aj čiastočná a slabá prítomnosť OSN v teréne boli medzi ďalšími zistenými nedostatkami organizácie.
Podľa správy komisie zlý stav fungovania organizácie spôsobuje predovšetkým "nesúvislosť politík, duplicita programov, záujem o udržanie status quo, ako aj nevhodné administratívne postupy, priemerný manažment a nesprávne koncipovaná lojalita zamestnancov".
Komisia odporúča zaviesť systém, v ktorom OSN bude vystupovať jednotne na všetkých úrovniach, v rámci krajín, regiónov či ústredia. Napríklad na úrovni štátu by prístup "jednej OSN" znamenal vymenovanie jedného lídra, ktorý by koordinoval a zastupoval všetky agentúry OSN v rámci jednotného spoločného rozpočtu. Takýto prístup by mal odstrániť duplicitu a zabezpečiť efektívnejší výkon jednotlivých agentúr a programov a zároveň pomôcť vládam efektívnejšie dosahovať svoje priority. Komisia navrhuje odskúšať model "jednej OSN" v piatich štátoch už na budúci rok.