Paríž 3. apríla (TASR) - Vdova po bývalom, už zosnulom francúzskom prezidentovi Francoisovi Mitterrandovi poprela, že by bola v roku 1996 informovaná o udalostiach s predajom zbraní do Angoly v roku 1993. O tom, že Danielle Mitterrandová mala byť o nich informovaná, povedal abbé Pierre 19. januára v rozhovore pre francúzsky denník Le Figaro.
Zakladateľ humanitárnej spoločnosti Emauzy vo Francúzsku abbé Pierre uviedol, že v roku 1996 upozornil Mitterrandovú na nezákonné aktivity jej syna Jeana-Christopha (54). Toho v súčasnosti francúzska justícia stíha v afére nezákonného predaja zbraní do Angoly. Podľa Mitterrandovej advokáta Rémyho Willnera jeho mandantka vyhlásila, že sa na také upozornenie "nepamätá". Podľa Willnera rozhovor medzi jeho mandantkou a vyšetrujúcom sudcom Philippom Courroyom bol "veľmi srdečný, Mitterrandová sudcovi prezentovala vlastné videnie toho, čo sa má nazývať nestranná justícia".
Mitterrandová sa začiatkom mesiaca nedostavila na prvé predvolanie sudcu Courroya. Toho v januári tvrdo kritizovala za zatknutie svojho syna Jeana-Christopha.
Vyšetrujúci sudca vypočul abbého Pierra ako svedka vo februári na základe jeho vlastných vyjadrení pre Le Figaro. Abbé Pierre pre denník povedal, že v roku 1996 ho dvaja preláti - z okruhu blízkeho dnes už nebohému zairskému prezidentovi Mobutuovi Sese Sekovi, upozornili na priveľmi nákladný spôsob života syna exprezidenta Mitterranda po Mobutuovom boku. Zairskí preláti ďalej abbému povedali, že Mitterrandov syn nadobúdal veľké zisky z predaja zbraní do Angoly. Abbé Pierre ďalej uviedol, že o upozornení informoval Mitterrandovú, tá tomu však nepripisovala veľký význam.
J.-Ch. Mitterrand, ktorého justícia stíha od 21. decembra minulého roku za spoluúčasť na nezákonnom predaji zbraní, bol tri týždne vo väzení, odkiaľ ho prepustili na kauciu vo výške piatich miliónov frankov, čo jeho matka označila za "výkupné".
V rokoch 1986-92 bol Mitterrand poradcom pre africké otázky v prezidentskom paláci a v roku 1993 údajne pomohol pri predaji zbraní do Angoly, ktorý francúzska justícia pokladá za nezákonný, uzatvára Le Figaro.
V afére predaja zbraní do Angoly francúzska justícia vyšetruje aj ďalších vysokopostavených politikov: vypočula už bývalého poradcu prezidenta Francoisa Mitterranda Jacqua Attaliho, v marci sudcovia vykonali prehliadku na ministerstve zahraničných vecí a v pracovni ministra Huberta Védrina, ako aj na ministerstve financií.
V afére Angolagate francúzske médiá spomínajú aj slovenský zbrojársky podnik ZŤS OSOS, za ktorý sa podľa francúzskeho daňového úradu skrývajú ústredné postavy aféry: obchodník so zbraňami Pierre Falcone a jeho spoločník, pôvodom z bývalého ZSSR, Arkadij Gajdamak, žijúci v Izraeli. Na Gajdamaka vydali francúzske orgány medzinárodný zatykač.
V rokoch 1993-94 Angola kúpila z bývalého ZSSR zbrane a vojenskú techniku za vyše 500 miliónov dolárov. Platba za ne išla cez účet parížskej banky Paribas, ktorý otvorila spoločnosť ZŤS OSOS.