ANKARA 8. novembra (SITA/AFP) - Turecká vláda v stredu odmietla akékoľvek spájanie cyperského problému s rozhovormi o vstupe Turecka do Európskej únie a odkázala Bruselu, že zodpovednosť sa úspešné pokračovanie rokovaní je viac na strane EÚ. Reagovala tak na kritickú správu Európskej komisie (EK) o pokroku Ankary na ceste k členstvu. Komisia v nej varuje Turecko, že pokiaľ do polovice decembra neurobí pokrok v kľúčových oblastiach, môže čeliť odkladu prístupových rokovaní.
"Problém Cypru je politický problém a nevytvára záväzok v rámci nášho vyjednávacieho procesu, ktorý je technickej povahy," uviedla turecká vláda vo vyhlásení. Ako dodáva, "rozhodnutie (decembrového) summitu EÚ, ktoré zaručí udržateľnosť procesu, bude závisieť od politickej vízie lídrov EÚ o budúcnosti únie". "Zodpovednosť v tomto bode pripadá viac na EÚ ako na Turecko," tvrdí vláda. Ankara sa bráni nátlaku, aby otvorila svoje letiská a prístavy medzinárodne uznávanej Cyperskej republike na základe dohody o colnej únii s EÚ. Upozorňuje, že riešenie 32-ročného rozdelenia Cypru na grécku a tureckú časť je potrebné hľadať na platforme Organizácie Spojených národov a nie prostredníctvom intervencií EÚ.
Okrem Cypru sa správa EK zameriava na ľudské práva vrátane slobody prejavu, používania mučenia a záležitostí menšín. "Správa obsahuje časti, s ktorými nesúhlasíme. Naše názory na tieto otázky budú, tak ako v predošlých rokoch, predložené komisii neskôr," vyhlásila turecká vláda. Zároveň však zdôrazňuje, že Turecko je naďalej odhodlané uskutočniť potrebné reformy, aby spĺňalo štandardy EÚ. Vyjadrila tiež nádej, že počas piatich týždňov, ktoré zostávajú do stretnutia európskych lídrov v Bruseli, bude príležitosť na "úvahu o vzťahoch medzi Tureckom a EÚ".
V roku 2005 podpísalo Turecko protokol, na základe ktorého rozšírilo svoju colnú dohodu s EÚ o 10 nových členov únie vrátane Cyperskej republiky. Odmieta však otvoriť svoje prístavy a letiská Cypru, kým únia neuzná Severocyperskú tureckú republiku, ktorú uznáva len Turecko.
Medzinárodné dohody z roku 1960, ktorými po piatich rokoch bojov medzi gréckym a tureckým obyvateľstvom vznikla Cyperská republika, priznali obom národnostiam rovnaké práva. Garantmi situácie v krajine sa stali Turecko, Grécko a Británia. Vzťahy sa však naďalej zhoršovali vďaka úsiliu predstaviteľov gréckej časti o pripojenie ostrova k Aténam, ktoré v roku 1963 vyústilo k násilnému prevzatiu moci. V reakcii na vojenský puč v júli 1974 s cieľom zjednotenia s Gréckom Turecko využilo právo na jednostranný zásah, po ktorom zostal Cyprus rozdelený na dve časti. Medzinárodné spoločenstvo však napriek tomu doteraz považuje za legitímnu vládu Cyperskej republiky grécko-cyperský režim. Desiatky rokov trvajúce vyjednávanie o urovnaní sporu pod záštitou OSN doteraz neprinieslo žiadny výsledok, najmä pre odpor gréckej strany.