ATÉNY 8. novembra (SITA/AP) - Rumunský minister zahraničných vecí v stredu vyjadril prekvapenie nad rozhodnutím Veľkej Británie a Írska o zavedení obmedzení pre pracovníkov z Rumunska a Bulharska po ich vstupe do EÚ. Minister Mihai-Razvan Ungureanu je presvedčený, že Bukurešť zaplatila "politickú cenu" za vstup do únie. Minister médiám po stretnutí s gréckou ministerkou zahraničných vecí Dorou Bakoyannisovou povedal, že problém s otvorením pracovného trhu EÚ sa v závere stal politickým problémom. "Aj keď plne rozumieme dôvodom, mojou povinnosťou je trvať na úplnom otvorení pracovného trhu vo všetkých krajinách EÚ."
Rumunsko a Bulharsko vstúpia do únie 1. januára 2007. Ungureanu označil obmedzenia ohlásené niektorými krajinami, najmä Nemeckom a Rakúskom, za "istým spôsobom v súlade s tradíciami týchto krajín". Zavedenie kvót Britániou a Írskom však považuje "za prekvapenie", keďže obe krajiny otvorili svoje trhy desiatim novým členským krajinám po ich vstupe do únie v roku 2004. "Rumunsko platí politickú cenu," povedal minister. Bakoyannisová reagovala: "Úplne rozumieme rumunskému postoju, ale situácia nie je jednoduchá". Rumunov ubezpečila, že jej vláda rozhodne o rumunských pracovníkoch "veľmi skoro". Ungureanu nazval Balkán "geograficky citlivým regiónom", a preto podľa neho potrebuje "riešenie schodné aj pre svojich obyvateľov, aj pre vonkajší svet".
Počas svojej jednodňovej návštevy sa má Ungureanu stretnúť aj s gréckym premiérom Costasom Karamanlisom.
V septembri dala Európska komisia zelenú Rumunsku a Bulharsku na vstup do EÚ v roku 2007, ale pristúpenie podmienila pokračovaním reforiem, najmä v oblasti poľnohospodárstva, boja s korupciou a organizovaným zločinom. Obe vlády musia pre úniu vypracovať polročné správy a pokrok, ktorý nebude považovaný za dostatočný, môže vyvolať použitie klauzuly o bezpečnostnej brzde, vďaka ktorej by bola veľká časť dotácií zastavená. Rumunsko sa v roku 2004 stalo členom NATO, čím sa transatlantická hranica posunula k Čiernemu moru.