Managua 8. novembra (TASR) - Bývalý príslušník marxistických geríl Daniel Ortega zvíťazil v nikaragujských prezidentských voľbách so ziskom asi 38 percent hlasov. Vyplýva to z takmer konečných výsledkov, ktoré zverejnili v noci nadnes. Po 16 rokoch sa tak vracia z opozície do čela krajiny. Funkcie sa ujme 10. januára 2007.
Daniel José Ortega Saavedra sa narodil 11. novembra 1945 v nikaragujskom meste La Libertad. V súčasnosti je generálnym tajomníkom Sandinistického frontu národného oslobodenia (Frente Sandinista de Liberación Nacional, FSLN) a poslancom Národného zhromaždenia. Je osobným priateľom kubánskeho prezidenta Fidela Castra a venezuelského najvyššieho predstaviteľa Huga Cháveza.
Ortegova vláda sa v 80. rokoch minulého storočia inšpirovala čílskym prezidentom Salvadorom Allendem, avšak nikaragujský prezident nemohol rozvinúť ekonomickú a sociálnu obnovu krajinu, keďže USA uvalili na ňu embargo. V občianskej vojne v 80. rokoch bojovali proti sandinistom jednotky Contras, vycvičené a vyzbrojené americkou CIA.
Prvé prezidentské voľby od ozbrojeného povstania v roku 1979 sa konali 4. novembra 1984 a Ortegova strana z nich vyšla víťazne. USA však odmietli výsledky volieb pod zámienkou ich sfalšovania, hoci v Nikarague boli vo veľkom počte zastúpení zahraniční pozorovatelia. Vtedajší prezident USA Ronald Reagan sa obával, že v Strednej Amerike bude komunistická vláda, preto podporoval antisandinistov. Contras zabili vo vojne desaťtisíce ľudí.
V prezidentských voľbách z 25. februára 1990 Ortega a jeho FSLN prehrali, keď prevahu hlasov získala Violeta Barriosová de Chamorro so Zväzom opozičných strán (UNO, Unión National Opositora). Jej kampaň silne podporovala administratíva amerického prezidenta Georgea Busha.
Volebnú porážku vodca sandinistov utrpel aj 20. októbra 1996, keď viac hlasov dostal Arnoldo Alemán Lacayo z Liberálnej aliancie (Alianza Liberal, AL).
Na posadí teroristických útokov na ciele v USA z 11. septembra 2001 v tom istom roku 4. novembra vo voľbách zvíťazil liberál Enrique Bolanos Geyer, ktorý sa mohol oprieť o podporu USA.
Ortega neuspel ako kandidát Convergencia Nacional, aliancie spájajúcej sandinistov s rôznymi ľavicovými subjektmi. Odporcovia vtedy nazvali Ortegu "priateľom teroristov", keďže v 80. rokoch udržiaval styky napríklad s líbyjským prezidentom Muammarom Kaddáfím či s palestínskym predákom Jásirom Arafatom.