Koordinačné centrum pre Kosovo a Metohiju tento krok veľmi odsúdilo a označilo ho za "nelegálnu a neprípustnú" akciu Misie OSN v Kosove (UNMIK).
Šéf UNMIK Joachim Rücker dovolil, aby sa demontovali zariadenia na prenos signálu všetkých srbských mobilných operátorov okrem Telenoru v Kosove, a to iba v enklávach, kde žijú Srbi, uviedlo centrum v stanovisku.
Spoločnosť Telekom Srbija pre srbské médiá potvrdila, že antény v Prištine demontovali za prítomnosti 20 policajtov a desiatich inšpektorov.
Demontáž zariadenia prebieha podľa koordinačného centra bez akéhokoľvek dôvodu a oboznámenia srbského Telekomu, ktorý svoju činnosť v Kosove vykonáva legálne a v súlade s licenciou.
"Koordinačné centrum upozorňuje UNMIK, že je povinný rešpektovať rezolúciu OSN číslo 1244," uviedlo centrum a vyzvalo medzinárodné spoločenstvo, aby UNMIK pripomenulo rešpektovanie vlády zákona a právnych noriem.
V Kosove pred niekoľkými dňami odpojili pre srbské domácnosti aj dodávky elektrického prúdu. Kým sa čaká na reakciu predstaviteľov medzinárodného spoločenstva a kosovských úradov na ponuku pomoci z Belehradu, srbské domácnosti sú bez prúdu, uviedla štátna televízia. Najťažšia situácia je v strednej časti regiónu.
Konečný termín na reakciu na ponuku Srbska, že bude Kosovo zásobovať elektrickou energiou, vyprší v piatok. Ohrozená je však napríklad nemocnica v Gračanici, ako aj vyučovanie v školách, pripomenula televízia.
---
Novú ústavu, ktorá deklaruje južný región Kosovo za neoddeliteľnú súčasť krajiny, dnes slávnostne vyhlásia v srbskom parlamente. Stále je však neisté, či poslanci zároveň schvália aj ústavný zákon, informovali miestne médiá.
Ústavu dnes napoludnie na mimoriadnom zasadaní parlamentu vyhlásia bez rozpravy a vyjadrení poslancov, uviedla srbská tlačová agentúra BETA.
Na slávnostnej deklarácii novej ústavy bude prítomný aj srbský patriarcha Pavle, prezident Boris Tadič, premiér Vojislav Koštunica, členovia vlády, predstavitelia cirkví i náboženských skupín v krajine, diplomati aj predstavitelia najvyššieho i ústavného súdu.
Keďže je dnes deň pravoslávneho sviatku sv. Dimitrija (Mitrovdan), dokument podľa všetkého dostane názov Mitrovdanská ústava, uviedla v utorok štátna televízia.
Prvá nová ústava od roku 1918 definuje Srbsko ako nezávislý štát. Potreba jej vzniku nastala po tom, ako Čierna Hora v júni vyhlásila nezávislosť a vystúpila z voľného štátneho zväzku so Srbskom.
Dokument už 30. septembra parlament jednomyseľne prijal a občania ho potvrdili v referende z 28. a 29. októbra.
Šéf poslaneckého zoskupenia Demokratickej strany Srbska (DSS) Miloš Aligrudič pre BETU uviedol, že ústava môže byť vyhlásená aj bez prijatia ústavného zákona, na ktorom sa poslanci parlamentu stále nedohodli.
Podľa Aligrudiča sa dohoda nedosiahla preto, lebo niektoré politické strany spájajú ústavný zákon s určením termínu volieb v krajine.