BIŠKEK 7. novembra (SITA/AP) - Stúpenci kirgizskej vlády a opozície sa v utorok dohodli na návrhu novej ústavy, o ktorom má v stredu hlasovať parlament. Uviedol to poslanec Azimbek Beknazarov, vodca opozičného hnutia Za reformy, ktorý sa zúčastnil na rokovaniach. Ako vyhlásil, v prípade schválenia dokumentu opozícia ukončí týždeň trvajúce protesty. Nová ústava má v bývalej sovietskej republike obmedziť právomoci prezidenta.
Oba tábory dospeli k dohode v čase, keď demonštrácie za odstúpenie prezidenta v hlavnom meste Biškek prerástli do ozbrojených zrážok. "Ak bude nová ústava zajtra prijatá, protesty sa skončia," povedal Beknazarov, ktorý spoločne s ďalšími troma opozičnými poslancami predebatoval návrh so štyrmi provládnymi zákonodarcami. Neskôr vystúpil na námestí pred prezidentským palácom, kde vyzval demonštrantov, aby do stredy prerušili protesty. Ľudia zostávajú na námestí už od štvrtka, pričom požadujú odstúpenie prezidenta Kurmanbeka Bakijeva a vyzývajú na politické reformy, ktoré by obmedzili jeho právomoci. Znepriatelené skupiny v utorok po sebe hádzali fľaše a zápasili palicami, načo jednotky ministerstva vnútra použili slzný plyn a dymovnice.
Bakijev v utorok nahnevane odsúdil snahu opozičných poslancov prijať novú ústavu počas predchádzajúcej noci. Hlasovanie označil za nezákonný pokus prevziať moc. Na mimoriadnom zasadaní parlamentu novú ústavu podpísalo 38 opozičných poslancov. Hoci na zmenu ústavy je potrebný súhlas 51 poslancov, opozícia tvrdí, že na prijatie návrhu stačí 38 hlasov, pretože predstavujú väčšinu v 75-člennom zákonodarnom orgáne. Opozícia kritizuje prezidenta za to, že nesplnil sľuby o politických reformách, vďaka ktorým sa dostal k moci po nepokojoch v marci