LONDÝN 7. novembra (SITA/Reuters) - Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) vyzvala na výrazné zvýšenie využívania jadrovej energie vo svete. Investovať do výstavby nových jadrových elektrární je potrebné vzhľadom na nevyhnutnosť znižovať emisie skleníkových plynov ako aj zaručiť energetickú bezpečnosť, uviedla agentúra v najnovšom výhľade svetovej energetiky zverejnenom v utorok. Agentúra upozornila, že v prípade, že najrozvinutejšie krajiny sveta nezmenia svoju energetickú politiku, globálny dopyt po fosílnych palivách, a tým aj škodlivé emisie, stúpnu do roku 2030 o 50 %. Pri šetrení energiou a investovaní do rozvoja jadrovej energetiky by však emisie mohli klesnúť do roku 2030 o 16 % a spotreba fosílnych palív až o 10 %, dodala IEA.
IEA od svojho založenia po ropnej kríze v rokoch 1973 a 1974 ešte nikdy tak dôrazne nepodporila jadrovú energetiku ako teraz. Agentúra, ktorá slúži ako poradný orgán pre 26 štátov sveta, hlavnú bariéru rozvoja jadrovej energie vidí vo vysokých vstupných nákladoch. Na postavenie nového reaktora je potrebných 2 mld. až 3,5 mld. USD, pričom celkovo by sa mala kapacita výroby energie jadrovými reaktormi do roku 2030 zvýšiť o viac ako 40 % na 519 gigawattov.
Vo svete možno pozorovať posun vo vzťahu k jadrovej energetike, keď krajiny, ktoré doteraz jadrovú energiu odmietali, ako napríklad Nemecko, už zvažujú, že tento postoj prehodnotia. Príkladom by mohli ísť krajiny, ktoré už dávnejšie plánujú rozšíriť nukleárne kapacity ako napríklad Veľká Británia, dodáva IEA.
Slovensko vyrába jadrovú energiu v elektrárňach v Mochovciach v Jaslovských Bohuniciach. Prvý blok elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach sa však bude musieť odstaviť koncom tohto roku a druhý blok v roku 2008 na základe politických dohôd súvisiacich so vstupom SR do Európskej únie.