DUŠANBE 7. novembra (SITA/AFP) - Pondelňajšie prezidentské voľby v Tadžikistane nezodpovedali medzinárodným demokratickým štandardom, skonštatovala v utorok Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).
Podľa šéfa pozorovacej misie OBSE v tadžickej metropole Dušanbe boli pondelňajšie voľby demokratickejšie ako v roku 1999, ale ich rámec nespĺňal požiadavky skutočne demokratických volieb. OBSE uviedla, že v predvolebnej kampani neexistoval ani len náznak súťaže.
Predseda ústrednej volebnej komisie vyhlásil v utorok za víťaza prezidentských volieb súčasného prezidenta Imomaliho Rachmonova, ktorý získal viac ako 79 % hlasov.
O tom, že 54-ročný Rachmonov získa mandát aj na ďalšie sedemročné obdobie, nikto nepochyboval. Vo voľbách totiž okrem neho kandidovali len štyria takmer neznámi politici. Opozícia voľby bojkotovala. V posledných prezidentských voľbách v roku 1999 zvíťazil Rachmonov so ziskom 97 percent hlasov.
Prezident v pondelok vyhlásil, že prezidentské voľby v jeho krajine by sa nemali konať podľa západných štandardov. "Máme odlišnú kultúru," povedal novinárom potom, čo odovzdal svoj hlas vo volebnej miestnosti v hlavnom meste Dušanbe. "Nie je potrebné zväzovať ázijské krajiny týmito novými ideológiami," povedal.
Zahraniční pozorovatelia kritizovali fakt, že tadžickí voliči majú veľmi malý výber. Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) uviedla, že v kampani niet ani náznaku súťaže. Rachmonov na túto kritiku odpovedal vyhlásením, že "nijaká krajina na svete nemá dokonalé voľby".
Rachmonov sa stal prezidentom po prvý raz v roku 1994 a v roku 1997 prispel k mierovému ukončeniu občianskej vojny, ktorá vypukla po rozpade Sovietskeho zväzu a vyžiadala si okolo 150 000 ľudských životov. Tadžikistan sa neskôr stal spojencom západných mocností v boji proti terorizmu v Afganistane a snaží sa udržiavať dobré vzťahy so Spojenými štátmi, Ruskom, Čínou, Indiou, Pakistanom a Iránom. Západ má záujem o dobré vzťahy s Dušanbe aj v súvislosti s minuloročným rozhodnutím susedného Uzbekistanu vypovedať zo svojho územia americké jednotky a zrušiť mimovládne organizácie podporované Spojenými štátmi.