BRATISLAVA 6. novembra (SITA) - Dopady otepľovania Zeme stoja v popredí svetového summitu o klimatických zmenách, ktorý sa v pondelok začal v kenskom hlavnom meste Nairobi. Konferencia, na ktorej sa zúčastňujú tisíce delegátov, potrvá do 17. novembra. Politici, vedci a ochranári zo 190 krajín budú na summite diskutovať o ďalších krokoch, ktoré je nutné podniknúť po roku 2012, keď vypršia záväzky v oblasti znižovania emisií skleníkových plynov zakotvené v Kjótskom protokole. Túto medzinárodnú dohodu sa nepodarilo uplatniť v želateľnej miere. Mnohí delegáti čakajú, že Spojené štáty, ktoré ako najväčšia priemyselná krajina zodpovedajú za 21 percent vyprodukovaných skleníkových plynov, naznačia zmenu doterajšieho postoja. Je však veľmi nepravdepodobné, že sa tak stane. Súčasná americká vláda presadzuje len dobrovoľné záväzky zo strany priemyslu pri znižovaní skleníkových emisií, ktoré vznikajú predovšetkým pri spaľovaní uhlia a ropy.
Na konferencii, na ktorej sa má zúčastniť okolo 6000 delegátov, budú prezentované najnovšie vedecké štúdie o klimatických zmenách. Aj doterajšie odborné správy vyvolávajú obavy. Ako napríklad nedávne zistenia amerických vedcov o výraznom náraste teploty za posledných 30 rokov. V októbri Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) informoval o "dramatickom úbytku ľadovcov v Grónsku" a britskí odborníci zase varovali, že sucho môže postihnúť tretinu Zeme, ak sa nepodarí zaznamenaný trend v oblasti klimatických zmien zastaviť.
Medzinárodný Kjótsky protokol bol podpísaný v roku 1997 a vstúpil do platnosti vo februári 2005 potom, ako ho ratifikoval požadovaný počet krajín vrátane EÚ. Spojené štáty, ktoré protokol za vlády prezidenta Billa Clintona podporovali, ho po nástupe Georgea Busha odmietli. Protokol požaduje od signatárskych krajín, aby do roku 2012 znížili množstvo emisií šiestich skleníkových plynov na úroveň 95 % z roku 1990. Spojené štáty odmietli ciele Kjótskeho protokolu s odôvodnením, že sú zbytočným bremenom pre ekonomiku, čo vyvolalo ostrú kritiku z radov environmentalistov, ktorí tvrdia, že Spojené štáty sú zodpovedné za štvrtinu svetovej produkcie skleníkových plynov.