Washington 6. novembra (TASR) - Tisíce republikánskych a demokratických aktivistov dnes vyzývali amerických voličov, aby prišli odovzdať svoj hlas v utorkových kongresových voľbách.
Uprostred druhého funkčného obdobia prezidenta Georgea W. Busha sa v nich bude rozhodovať o tretine členov Senátu, o obsadení celej Snemovne reprezentantov, ako aj 36 guvernérskych postoch.
Vládnuci republikáni, aj opoziční demokrati sa obávajú nízkej volebnej účasti, ktorá býva v roku bez prezidentských volieb dosť nízka, obyčajne okolo 40 percent.
Obe strany preto vyslali medzi voličov tisíce svojich agitátorov s cieľom presviedčať o význame utorkového hlasovania. Mimoriadnu snahu vyvinuli ich aktivisti najmä v štátoch, kde sa zvedie najtvrdší zápas o kreslá v Kongrese. Sám prezident Bush sa dnes snažil prebúdzať občiansku zodpovednosť medzi južanskými republikánskymi voličmi.
Horúcou témou tohtoročnej volebnej kampane bola vojna v Iraku a emócie medzi politikmi oboch hlavných strán naposledy rozvíril nedeľňajší verdikt nad irackým exdiktátorom Saddámom Husajnom.
Republikáni varovali voličov, že ak sa demokratom podarí získať kontrolu nad Kongresom, rozhodnú o predčasnom stiahnutí amerických vojsk z Iraku a o zvýšení daní. Biely dom odmieta tvrdenia, že vynesenie rozsudku bolo účelovo načasované tak, aby ovplyvnilo americké voľby.
Demokratická strana tvrdí, že prišiel čas na zmenu neúspešnej Bushovej politiky, slepo podporovanej republikánmi z Kapitolu. Spoliehajú sa pritom na nespokojnosť veľkej časti americkej verejnosti so súčasnou administratívou a Kongresom. Dúfajú pritom vo víťazstvo v dolnej snemovni a prípadne aj v Senáte.
Z prieskumov verejnej mienky vyplývajú rôzne pomerne výsledky. Podľa dnešného výskumu CNN by 58 percent Američanov volilo demokratov a 38 percent republikánov. Podľa inštitútu Pew by sa mal percentuálny rozdiel medzi odovzdanými hlasmi pohybovať iba v rozmedzí štyroch percent v prospech demokratov.
V utorok sa rozhodne o obsadení 435-člennej Snemovne reprezentantov, 33 kresiel 100-členného Senátu a 36 guvernérskych pozícií. V jednotlivých štátoch sa budú voliť aj členovia zákonodarných zborov a okresní predstavitelia.
V 37 štátoch únie budú voliči v utorok hlasovať aj v referendách o rôznych kontroverzných témach, akými sú zákaz manželstiev homosexuálov, obmedzenie potratov, podpora výskumu embryonálnych kmeňových buniek či zvýšenie minimálnej mzdy.